Cumhurbaşkanı’ndan sosyal konut müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkinci 100 Günlük Eylem Planı ile yaklaşık 24 milyar TL’lik 454 çalışmanın tamamlanacağını açıkladı. Erdoğan program kapsamında 10 bin aileye sosyal konut satışı yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ikinci 100 Günlük Eylem Planı tanıtım toplantısında, 3 Ağustos 2018’de kamuoyuna ilan edilen 100 Günlük icraat Programı’nın sonuçlarını ve ikinci 100 günde gerçekleştirilecek hizmet ve sosyal konut projeleri anlattı. TOKİ Haber’de yer alan habere göre, ilk 100 günde hayata geçirilen 400 çalışma için öngörülen 43 milyar TL bütçe maliyetini tasarruf yaklaşımıyla 37,3 milyar TL düzeyinde tuttuklarını anlatan Erdoğan, çalışmaların aynı hassasiyet ve titizlikle devam edeceğini belirterek, ikinci 100 günlük hedeflerini açıkladı. Bürokraside devletin işleyişini hızlandıracak, verimliliğini ve etkinliğini artıracak bazı adımlar attıklarını söyleyen Erdoğan, illere verilen hizmetlerin takibi ve tespiti için 81 il Karnesi Projesi’ni devreye alacaklarını, Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı hazırlayacaklarını, vatandaşa sunulan hizmetlerin yüzde 95’inin e-devlet sistemiyle bütünleştirileceğini, güçlü ve fonksiyonel bir tüketici koruma sistemi oluşturacaklarını ve şehirlerin estetiğine zarar veren tabela kirliliğiyle daha yoğun mücadele edeceklerini kaydetti.

Sosyal konut projeleri devam edecek

Yeni eylem planıyla hayata geçirilecek çalışmaların kapsamı genişletilirken, yargıya hâkim ve savcı yardımcılığı müessesinin kazandırılması, çocuk işçiliğiyle mücadele birimlerinin kurulması, Aile Sosyal Destek Programı’nın yaygınlaştırılması gibi hedefleri bulunuyor. Sosyal konut projeleri çalışmalarının yanı sıra, Uluslararası Yaşlılık Şûrası’nın düzenlenmesi, Millet Bahçeleri ve Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması, yeni gençlik merkezlerinin hizmete alınması, yüksek teknoloji yatırımlarına alternatif finansman için Türkiye Kalkınma Fonu’nun kurulması sağlanarak, sağlık, eğitim, kültür ve turizmde birçok yeni uygulama hayata geçirilecek.

81 ilde millet bahçesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci 100 günde millet bahçelerinin 81 ilin tamamında hayata geçirileceğini belirterek, daha yeşil, yaşanabilir şehirler için 41 kilometre bisiklet yolu ile 12 bin metrekare gürültü bariyeri inşa edileceğini kaydetti. Sıfır Atık Projesi’nin 750 kamu kurumunda uygulamaya geçirildiğini ve bu sayının 13 bine yükseltileceğini aktaran Erdoğan, Emlak Bankası’nın yapılandırma sürecinin tamamlanacağını, Türkiye Mekânsal Strateji Planı’nın ön çalışmalarının bitirilerek plan hazırlama sürecinin başlatılacağını kaydetti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.