Cumhuriyet Bayramı’nda çifte mutluluk

Ankara’nın yeni Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı, yarınki Cumhuriyet Bayramı’nda devletin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla açılarak, yaşama hız katacak. Ankara YHT ayrıca Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrolarıyla bağlantıya sahip olacak.

2014'te yapımına başlanan Ankara YHT Garı, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Süreç içinde günlük 50 bin, yılda 15 milyon yolcuya hizmet verecek olan tesis, sadece bir gar değil, yaşam merkezi olacak. 194 bin 460 metrekare kapalı alana sahip garın giriş katında bilet işlemleri yapılırken, onun üstünde yolcuların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kat hizmet verecek. Bunun yanında 134 odalı 5 yıldızlı bir de oteli bulunuyor. 400 kişiye konferans verilebilecek mekanların olduğu gar, 19 yıl 7 ay işletmeci firma tarafından işletilecek.

Tarihi korundu

Ankara Garı'na dokunulmadan, tarihi değerler korunarak inşa edilen gar, mimarisiyle, sosyal donatılarıyla ve ulaşım kolaylığıyla dikkat çekiyor.
Günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek kapasiteye sahip projede, aynı anda 12 YHT setinin yanaşabileceği 3 peron ve 6 demiryolu hattı bulunuyor. Kapalı alan ile bodrum ve zemin katlar dahil 8 kattan oluşan Ankara YHT Garı, 194 bin 460 metrekareden oluşuyor. 
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın