Demir ucuzlamazsa şantiyeler durur

Demir fiyatlarındaki artışın önlenememesi nedeniyle sektörün ciddi bir darboğazla karşı karşıya kaldığını vurgulayan İMKON Başkanı Tabir Tellioğlu, demir siparişleri için 10-15 gün sonraya gün verildiğini belirterek, “fiyatlardaki aşırı artışa dur denilmeli” dedi. 

İnşaat sektörü fiyat artışı ve temin edilmekte zorlanan demir nedeniyle zor günler geçiyor. Fiyatlardaki artışın önlenememesi halinde sektörün yeni bir krizle karşı karşıya kalacağını belirten İnşaat Mühendisleri Federasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, ilgililere çözüm çağrısında bulundu. “İnşaat sektörü krize girmeden; demir fiyatlarındaki aşın artışa dur denilmeli” diyen Başkan Tellioğlu şunları söyledi:

“Dünya demir-çelik üretiminde ilk 5’e girmemize; tüketimimizin yaklaşık 2 katı kadar demir-çelik üretmemize rağmen, demir fiyatlarının yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 70 artarak, inşaat sektörünü sürdürülebilirliğini zor duruma sokmuştur. Kanaatimiz, demir çelik üretiminde özellikle hurda, kömür, elektrot gibi girdi maliyetlerinin kısmen artması ile birlikte, başta Çin olmak üzere dünya ülkelerindeki demir-çelik fiyatlarındaki artışı fırsat bilen ülkemiz içindeki demir-çelik üreticileri, ürettikleri hatta üretmedikleri demiri bile taahhüt karşılığı iç piyasadaki arz-talep dengesine bakmadan daha çok kazanma hırsı uğruna yurt dışına satmışlardır.  Demir çelik üreticilerinin konu ile ilgili genel değerlendirmeleri, yurtdışında hurda fiyatlarının artışıyla orantılı olarak arttığını, ülkemizde demir cevherinden olan üretim kapasitemizin sınırlı olması sebebiyle hurda fiyatlarındaki artış direkt fiyata yansıtılmıştır yaklaşımı çok gerçekçi değildir. Çünkü bu girdiler bu oranda artmamıştır. Yine taleplerin hızlı karşılanmaması sezona bağlansa da Türkiye’de her zaman yaz aylarında inşaat sektörü öteden beri hep hareketli olmuştur, bu durumda bu da bir gerekçe olamaz.”

İnşaat sektörünün bu durum karşısında ciddi bir dar boğazla karşı karşıya kaldığını anlatan Tahir Tellioğlu, hükümetin kendi takdir enstrümanlarıyla demir fiyatlarını muhakkak düşürmesi gerektiğini, aksi takdirde sektörün krize sürüklenmekte olduğunu öne sürdü. Tellioğlu “Fiyatların yükselmesinin yanında talep edilen demir tedarikinin bazı bölgelerde karşılanması

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.