Dennis Lockhart: “Fed’in 2015’te faiz artırması mümkün!”

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, önümüzdeki ay faizin artırılacağına dair sağlam inancının biraz daha yumuşadığı sinyallerini verirken, Fed'in "bu yıl bir zamanda" faizleri artırmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Lockhart, Eylül ayında bir faiz artışı için "istekli" olduğunu söyledi.

Lockhart, petrolde sert düşüşün enflasyon görünümünü bulanıklaştırdığını söylerken, Fed daha önce yaptığı açıklamada faizleri artırmadan önce enflasyonun yüzde 2'lik hedefe doğru ilerlediği konusunda emin olmak istediğini duyurmuştu.

Lockhart, "Petroldeki düşüşün akaryakıt fiyatlarına yansıması, düşen emtia fiyatlarının diğer ürünlere yansıması ve bunların enflasyon üzerinde yaratacağı baskıdan dolayı bugünden yıl sonuna kadar enflasyonda neler olacağını kestirmek zor olabilir" dedi.

Lockhart, Fed'in para politikası kurulunda "merkez" duruşa sahip olarak görülürken, kurul önümüzdeki ay toplanıp faizleri artırıp artırmayacağına karar verecek. ABD borsalarında yaşanan kayıplar ve Çin ekonomisindeki yavaşlamadan dolayı bazı ekonomistler Fed'in faizleri bu yılın sonuna doğru artıracağını ve hatta bu artışın önümüzdeki yıl bile olabileceğini tahmin ediyorlar.

Lockhart bunlara rağmen ılımlı ekonomik büyüme, istihdamda artışın devamı ve enflasyonun yavaş bir şekilde ilerlemesini bekliyor. Lockhart, "Para politikasının -faiz oranlarının- bu yıl normalleşmesini bekliyoruz" dedi.
Reuters

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSerinleyeyim derken sağlığınızdan olmayın
  Sonraki yazıKonut kredilerinde yüzde 15 oranında artış bekleniyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın