Kentsel dönüşüm çalışmalarında yapı denetimi önemli

Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, Türkiye’nin halen depreme hazırlıklı bir ülke olmadığını depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek projesiyle ilgili İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “90 günlük sürecin başladığı 20 Şubat 2019 tarihli yazımızla Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerine bildirilmiştir” şeklinde bir açıklama yapıldı. Bu açıklama sonrası gözler yeniden İstanbul’un mevcut yapı durumuna çevrildi. Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Kocaeli Yer ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerif Barış, Kartal’da çöken bina sonrasında yeniden gündeme gelen yapı denetimleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sözcü Gazetesi haberine göre Türkiye’nin halen depreme hazırlıklı bir ülke olmadığını söyleyen Barış, depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi gerektiğini altını çizdi.

Kentsel dönüşüm yapı denetim işlerine önem verilmeli

Şerif Barış şu acı tespitlerde bulundu; “Kentsel dönüşüm yapı denetim işleri de artık iyice sulandırıldı. Yapı denetim firmasını aradığınızda ‘ucuz mu olsun, pahalı mı olsun’ diye soranlar var. Yapı denetim işine girmek de çok kolay. 10 yıllık inşaat mühendisleri bu şirketleri kurabilir dendi. Bir mühendis 10 yıl hiç çalışmasa da, iş tecrübesi olmasa da yapı denetim firması kurabiliyor ve yapı denetimi yapabiliyor. Vatandaşlar yasa ve yönetmelikleri kendi kazançlarına göre eğip bükebiliyor…”

Kentsel dönüşüm çalışmalarında riskli binalara öncelik verilmeli

“Biz depremle iç içe yaşayan bir ülkeyiz. Türkiye bir afet ülkesi. İlk olarak tehlikede olan binaları tespit etmemiz gerekiyor. Bunları yapmamız lazım. Bu binaları tespit etmek mümkün. Yapı jeolojisi dediğimiz yeni tekniklerle binaların mevcut risk durumlarını ortaya çıkarabiliriz. Bir bina yıkılmadan hangi ivmeye maruz kalabileceğini, hangi şiddette depreme dayanabileceğini söyleyebiliyoruz. Üstelik bu işlem zor bir işlem değil. Yarım saatlik bir ölçü bir kat için yeterli. Riskli olduğu bilinen binalardan başlayarak, çok fazla insanın ortak kullanımında olan devlet binalarından başlanarak bu ölçümler yapılmalı. Kentsel dönüşüm çalışmaları yapılırken riskli binalara öncelik verilmeli.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.