Die Welt Türkiye temsilcisi tutuklandı

Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi İlker Deniz Yücel, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı.

Almanya’nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi Die Welt Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, “Örgüt propagadası yapmak, halkın kin ve düşmanlığa sevk etmekten’ tutuklandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de 14 Şubat’tan bu yana gözaltında tutulan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Yücel’in “neden gösterilmeksizin özgürlüğünden edildiğini” savunmuştu.

TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPMAKTAN TUTUKLANDI

Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi İlker Deniz Yücel, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Hasan Yılmaz tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul
Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Yücel’in hakimlik sorgusu sona erdi.  Nöbetçi hakimlik, şüpheli Yücel’in, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmasına hükmetti.

GAZETECİLİK GÖRÜNÜMÜ ALTINDA

Savcılığın sevk yazısında, şüpheli Yücel’in gazetecilik görünümü altında, PKK silahlı terör örgütü yöneticisi Cemil Bayık ile röportaj yaparak örgütü legalleştirme girişimlerine destek olduğu, güvenlik kuvvetlerinin örgüte yönelik haklı operasyon ve işlemleriyle ilgili olumsuz algı oluşturmaya matuf yazılar yazdığı belirtildi.

GAZETECİLİK FAALİYETLERİNİN ÖTESİNDE

Sevk yazısında şüphelinin 12 Aralık 2016 tarihli bir yazısında, söz konusu operasyonlar sırasında Cizre’de ölen Hacer Arslan’ın kasıtlı bir şekilde güvenlik güçleri tarafından yakılarak öldürüldüğünü iddia ettiği kaydedilerek, yazı içerikleri değerlendirildiğinde şüphelinin gazetecilik faaliyetlerinin ötesinde, ayrımcılığı körükleyici nitelikte yazı yazdığı, silahlı terör örgütünün söylemlerini dile getirerek propaganda yaptığı ve böylece üzerine atılı suçu
işlediği kaydedildi.

ALMAN BAKAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de 14 Şubat’tan bu yana gözaltında tutulan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Yücel’in “neden gösterilmeksizin özgürlüğünden edildiğini” savundu. Gabriel, İtalya’nın başkenti Roma’da İtalyan mevkidaşı ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Deniz Yücel’e ilişkin soruları da yanıtladı.

NEDEN GÖSTERİLMEDEN ÖZGÜRLÜĞÜNDEN EDİLDİ

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Deniz Yücel ile ilgili soruyu yanıtlarken, “Die Welt muhabiri Yücel iki haftadan uzun bir süredir, bir neden gösterilmeksizin özgürlüğünden edildi. Umarım bugün hakkında verilecek karar basın özgürlüğüne uygun bir karar olur” dedi. Bakan Sigmar Gabriel, Alman gazetecilerin ‘Yücel meselesi, Türkiye-Almanya ilişkilerini etkiler mi?’ sorusuna, “Şu an yürüyen bir süreç var. Bu konuda bir şey söyleyemem,” cevabını verdi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.