Dolarda artış olabilir

Son bir haftadır her gün rekor seviyeleri gören  tüm göstergeler, Türk Lirası'nda en azından bir süre daha bu trendin devam edeceğini gösteriyor.

Bloomberg'in izlediği 39 analistler arasında en doğru Türk Lirası tahmini gerçekleştiren Ebury Partners, bu yıl Türk Lirası yüzde 2,3 oranında düşerek dolar karşısında 3,10 seviyesine inebileceğini öngördü.

Ebury Partners'ın üst düzey risk yöneticisi Enrique Diaz Alvarez, "Piyasalar büyüme, enflasyon ve para politikasına daha çok odaklanacaklar. Dramanın sonuna yakınız" dedi.

Pazartesi günü doların yeni bir rekor kırmasının ardından vadeli kontratlar, traderların aşağı yönlü pozisyonlarının Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösteriyor.

Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ stratejisti Lee Hardman ise, doların 3,10 seviyesine yükseleceğini tahmin etti. Hardman, "Erken seçimlere gidilirken artan siyasi belirsizlik, zayıf büyümeye ilişkin olumsuz komposizyon ve hala yüksek olan enflasyon Türk Lirası üzerinde etkili oluyor" değerlendirmesinde bulundu.   

Capital Economics ekonomisti William Jackson da Türk Lirası'nın gelecek yıl dolar karşısında 3,25'e kadar inebileceği iddia etti. Jackson, "Enflasyon görünümü ve Türk Lirası'nın zayıflığı Türkiye'de faiz artışına işaret edebilir fakat politik baskıların Merkez Bankası'nı bunu yapmaktan alıkoyacağına ilişkin endişeler söz konusu" ifadelerini kullandı.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.