Dolarda Cerablus Hareketi

 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Cerablus'taki IŞİD hedeflerinin temizlenmesi için başlattığı operasyon piyasaları hareketlendirdi.

Dolar, hava harekatı sonrasında 2.96 seviyesini aştı. 2,9680'i görerek 2 haftanın en yükseğini gören dolar kuru şu sıralarda 2,9570 TL'den işlem görüyor. Borsa İstanbul (BİST)  da güne düşüşle 76.290 puandan güne başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 1,35 oranında değer kaybetti. Sonrasında satış baskısının artmasıyla birlikte BİST 100'de kayıp yüzde 2'yi geçti ve endeks 75113 puana kadar düştü. 

PETROLÜN VARİLİ 47.64 DOLAR

Emtia fiyatlarına baktığımızda; petrol fiyatları ABD'de stokların beklenmedik bir artış göstermesi ve Çin'de talebin düşebileceği endişeleriyle beraber bugün değer kaybetti. Brent ham petrolünün varil fiyatı bu sabah 49.57 dolara gerilerken, ABD türü ham petrolün varil fiyatı 47.64 dolar oldu. Altın fiyatları yatırımcıların Fed faiz artışı konusunda daha fazla ipucu beklemeye geçmesiyle beraber dar bir bantta hareketini sürdürerek yatay kaldı. Spot altının ons fiyatı yatay bir seyirle 1,337.30 dolardan işlem gördü. 

KÜRESEL BORSALAR KARIŞIK

Asya borsaları, erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek karışık bir seyir izledi.  Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.3 gerilerken, Haziran sonundan bu yana yüzde 14 yükselerek geçtiğimiz hafta son bir yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Japonya Nikkei endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Hong Kong borsası gerileme kaydetti. ABD borsaları dün teknoloji hisselerinin yükselmesi ve konut sektöründen gelen olumlu verilerin ekonomide ivmenin yeniden hızlandığına işaret etmesiyle beraber yükseldi. Bu sabah itibariyle ABD vadelileri yatay seyrediyor. 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.