Eminönü’nü değiştirecek olan projede çalışmalar devam ediyor

Eminönü bölgesini tamamen değiştirecek olan prestij projesinde son sürat çalışmalar sürüyor. Mısır Çarşısı, Yeni Cami, Sirkeci Garı gibi tarihi binaların bulunduğu, ancak geceleri hayatın durduğu bir görünüme bürünen Eminönü'nün çehresini değiştirecek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile İTO tarafından yürütülen "TOBB-İTO Sirkeci Prestij Projesi" için çalışmalar hızlandı. TOBB-İTO Sirkeci Prestij Projesi ile Eminönü'nde İTO'ya ait Liman Han,TOBB'a ait Güneş Han ile TOBB ve İTO'ya ait otopark alanına, kongre merkezi, ticaret alanları, konaklama tesisi, seyir terası ve otopark içeren bir tesis yapılması planlanıyor.

Bu bölge 24 saat yaşayacak

Proje kapsamında İTO'nun Eminönü'ndeki merkez ve çevre binalarını, tarihi doku ve kimliğini koruyarak modern şekilde İstanbul'a kazandıracaklarını söyleyen Çağlar, şunları anlattı: "Eminönü gündüzleri olduğu gibi geceleri de canlı bir turistik bölge haline gelmeli. Eminönü bir dünya mirası ve İstanbul'un yüzük taşı. Sadece gündüz değil, 24 saat yaşayan bir turizm bölgesi haline gelmesinde İTO'nun öncü olmasını istiyoruz. Tarihi yarımadanın en prestijli projesine imza atacağız. Önceliğimiz 8 bin 500 yıllık tarihi yarımadanın dokusunu korumak. Dokusu korunan semtin fiziki koşullarının değişmesi bölge turizmine daha fazla katkı sağlayacak."

Çok uğraştık

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve bölgedeki diğer kurumlarla birlikte çalıştıklarını belirten Çağlar, Büyükşehir Belediyesinin Unkapanı-Yedikule güzergahının yer altına alınarak yayalaştırılması, Sarayburnu'ndan gelen transit trafiğin yer altına alınması, Galata Köprüsü'nün renovasyonu gibi çeşitli projelerinin devam ettiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi: "Sirkeci Garının müzeye dönüştürülmesi de planlar dahilinde. Sirkeci Üst Geçidi de projemizdeki ana fikre uygun olarak geçen yıl kasım ayında kaldırıldı. Dolayısıyla Sirkeci Projesi, diğer kurumların projeleriyle birleşerek Sarayburnu'ndan Unkapanı'na ve Galataport'a kadar uzanan büyük aksın önemli bir parçası olacak şekilde ele alındı."

Tasarım yarışma ile ortaya çıktı

İTO Başkanı Çağlar'ın verdiği bilgilere göre, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle gerçekleştirilecek proje İTO Meclisinin 2015 Aralık ayı olağan toplantısında kabul edilmişti. İTO'nun 2013 yılında oluşturduğu Danışma Kurulu, TOBB-İTO Sirkeci Projesi için önerilecek tasarımı bir yarışma ile belirledi. Yarışmada birinci olan tasarım, öneri şeklinde geliştirilerek hayata geçirilecek. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.