Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na kontrollü darbe tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'da gerçekleştirilen toplu açılış törenine katıldı.

Trabzon’da toplu açılış töreninde konuşan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kontrollü darbe ifadesi içen “Sende zerre kadar dürüstlük varsa madem elinde dosyalar var, elinde belgeler var çık bunları açıkla” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kontrollü darbe” ifadelerine ilişkin, “Sende zerre kadar dürüstlük varsa madem elinde dosyalar var, elinde belgeler var çık bunları açıkla. 16 Nisan’dan sonraya kalırsa geç kalırsın, geç ama bu onur meselesi. Çünkü bu yalan makinesi, yalan. Bunda dürüstlük yok.” dedi.

Erdoğan, Atatürk Alanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde, anayasa değişikliği hakkında bilgi verdi.

Değişiklikle seçilme yaşının 18’e düşürüleceğini, bunun yanı sıra demokrasi, ekonomi, yatırımlar, terörle mücadele ve yurt dışında hakkını arama konularında artık farklı bir Türkiye olacağını aktaran Erdoğan, “Bugün artık bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken diğer yandan Çanakkale Köprüsü’nü inşa eden bir Türkiye var. Suriye’de, Irak’ta operasyonlar yürütürken diğer yandan İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanını inşa eden bir Türkiye var.” ifadelerini kullandı. 

MADEM ELİNDE DOSYALAR VAR ÇIK AÇIKLA

Terör örgütlerinin, başına geleceği bildiği için 16 Nisan’da “Hayır” diyeceğini belirten Erdoğan “Hadi Avrupa’yı da anladık. Türkiye’yi güçlü görmek istemedikleri için 16 Nisan’da ‘Hayır’ diyorlar. Peki bu CHP’ye ne oluyor da ‘Hayır’ diyor? Hani bunlar, 12 Eylül’de o darbe anayasası yapıldığı zaman, darbe anayasasına bunlar ‘Hayır’ dediklerini söylüyorlardı. Şimdi, biz o ‘Hayır’ denilen darbe anayasasının tersini yapıyoruz, onu düzeltiyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, CHP’lilerin sadece “hayır” demekle kalmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP’ye gönül verenleri kastetmiyorum, tepesindekileri kastediyorum. Bunlar, sadece yalan söylemekle kalmıyor, işi çok çirkin yerlere kadar götürüyor.

İşte bir CHP milletvekili çıkmış, mikrofonun başına ne diyor biliyor musun? ‘Eğer, 16 Nisan’da ‘evet’ çıkarsa biz bunları İzmir’e kadar kovalayıp, denize dökeceğiz.’ Bunu söyleyen de Konya milletvekili. Sen, geri zekalı mısın? Sen kiminle aşık atıyorsun? Genel başkanları aşağı kalır mı? O da çıkmış, 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’ demiş. Ey Kılıçdaroğlu sende zerre kadar dürüstlük varsa madem elinde dosyalar var, elinde belgeler var, çık bunları açıkla. 16 Nisan’dan sonraya kalırsa geç kalırsın, geç ama bu onur meselesi. Çünkü bu yalan makinesi, yalan. Bunda dürüstlük yok.

İşte söyledim. Havalimanında darbecileri gördü, saklanacak yer aradığından haberimiz olmasa diyeceğiz ki ‘Herhalde bir bildiği var’. Bakırköy’de arkadaşları söylüyor. Bir ilçe başkanının veya belediye başkanının evine kaçtı. 7 Ağustos olayında kendisini ben davet ettim. Özel kalemim onları aradı. Sayın Bahçeli ‘Evet’ dedi. Ama o son güne kadar bize cevap vermedi. Baskıyı yedi, yedi yedi ondan sonra son gün o da Yenikapı’ya geleceğinin haberini verdi. Ama şimdi Yenikapı ruhu var mı, yok mu onu tartışıyor. Haddine mi senin, geç. Sen ne anlarsın Yenikapı ruhundan.”

Yenikapı ruhunda birlik, kardeşlik, beraberlik, ezan, bayrak, vatan olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bayraktan bahsediyor, sen bayraktan bahsetme. Senin biz Hakkari’de yaptığın mitingde bayrak sevgini biliriz. Sen, orada bir tane Türk bayrağı gösteremedin, kendi partinin bayrağını bile gösteremedin. Orada, HDP’lilerle gittin miting yaptın. Sen, kiminle konuşuyorsun? Sorsan, demokratlığı kimseye bırakmaz. Önce git, bu milletvekiline hesap sor, ‘Ne yapıyorsun sen? ‘ de. Sen kimsin, sen kimi denize döküyorsun terbiyesiz, kimi denize döküyorsun? 16 Nisan’da bu millet “Evet’ diyecek, sen denize dökeceksin. Ulan, seni yola çıkartmazlar, yola. Sen, Samsun’dan yola çıkacaksın, öyle mi? Samsun’dan yola çıkamazsın.” değerlendirmesinde bulundu.

16 NİSAN’DA TEK PARTİ ARTIKLARININ DEFTERİ DÜRÜLECEK

CHP’nin meydanlara çıkamadığını, kahve köşelerinde çay sohbetleri yaptığını belirten Erdoğan, “Meydanlara çıkmaya yüzleri yok. Zaten ‘CHP’yi kazıyınca altından faşizm çıkar’ dediğimizde kızıyorlar. Yalan mı? İşte örneği ortada. ‘Denize dökermiş’, terbiyesize bak. 16 Nisan, işte milleti, onun tercihlerini, değerlerini, haklarını hiçe sayan bu tek parti dönemi artıklarının defterlerinin de dürüleceği gündür. ” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yeni sistemde cumhurbaşkanının, milletin yarısından bir fazlasının oyuyla seçilmek zorunda olduğunu anımsatarak, “Milli iradeye ‘Hayır’ diyemezsin. Millete hakaret eden bu kafanın bırakın seçilmeyi, yüz bin imza bulup aday olabilmesi bile mümkün değildir. Biz, bu tipleri denize falan dökmeyeceğiz. Ne yapacağız, biliyor musunuz? Söyleyeyim, sakin olun. Biz, bunları inşallah bir siyaset müzesine koyacağız. Nasıl, iyi değil mi? Çünkü, bunlar ibretlik, çünkü bunlar türlerinin son örneği. Gelecek nesiller, bu eziyetten kurtuluyor. Bu densizlere ağzının payını vermek için Trabzon, hazır mısınız?” diye konuştu.

AÇILIŞTAN NOTLAR

Erdoğan’a, Cumhurbaşkanlığı otobüsüyle alana gelişinde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın yanı sıra bölge milletvekilleri eşlik etti.

Alana gelişinde Erdoğan’a, Trabzonspor’un atkısı hediye edildi.

Erdoğan’ın, şarkıcı Arif Nazım’ın kendisi için yazdığı şiirli klibin izletildiği sırada duygulandığı görüldü.

Konuşmalar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki bakanlarla yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılış kurdelesini kesti.

Ardından restorasyonu biten Trabzon Büyükşehir Belediyesi binasının açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada kısa bir konuşma yaptı.

Erdoğan, “Çok tarihi öneme haiz, özellikle ülkemizin idamla, ne yazık ki demokrasi noktasında övünenlerin, idama mahkum ederek ölüme uğurladıkları Adnan Menderes’in de şereflendirmiş olduğu şu mekan bir restorasyondan geçti.” dedi. 

Belediyenin hizmet binasının yeni dönem açılışını yaptıklarını belirten Erdoğan, 
Trabzonlulara hayırlı olması temennisinde bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.