Esenler’de 100 bin TL’lik konut nasıl 500 bin TL oldu ?

Türkiye'nin kentsel dönüşüm sürecinde ilk dozer darbesinin vurulduğu İstanbul Esenler'deki Havaalanı Mahallesi büyük bir dönüşüme uğradı. Yaklaşık 4 yıl önce sıvayla kaplı, boyasız ve çürük binaları boşaltan semt sakinleri, şimdi güvenliği, otoparkı, yeşil alanları barındıran lüks siteye dönmeye hazırlanıyor. Milliyet'in haberine göre,
kentsel dönüşümle insanların daha güvende yaşayacakları evlerinin yüzde 90'ı tamamlandı. Dönüşüm öncesi 100 bin TL'lik eve sahip olanlar şimdi 500 bin TL'lik konutlarda yaşıyor.

Esenler'de kentsel dönüşüm bundan yaklaşık 3.5 sene önce başladı. İnşaatında deniz kumu kullanılan, 1999 senesinde yaşanan depremde ağır hasar gören sıvasız, eski ve çökme tehlikesi bulunan onlarca bina yıkılarak yerini kentsel dönüşümle birlikte modern yapılara bıraktı. 
Otoparkı, güvenliği, basketbol sahaları, yeşil, sosyal ve çocuklar için tasarlanmış oyun alanları bulunan kentsel dönüşüm konutlarında ayrıca yük asansörü, sığınak ve acil çıkış noktaları da yer alıyor.
Esenler Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO ile ESKON İnşaat'ın üstlendiği Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutları mayıs ayında açılacak.

56 bin metrekarelik alana 760 milyon TL'lik bir yatırımla yeniden inşa edilen Havaalanı Mahallesine 2 bin 373 konut ve 55 işyeri yapıldı. 5 Ekim 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan kentsel dönüşüm konutlarının gelecek ay sahiplerine teslim edilebilmesi için 4 bin personel gece gündüz çalışıyor. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan 2 bin 373 konut ve 55 işyerinden bin 403 daire ve 32 işyeri hak sahiplerine dağıtılırken Emlak Konut GYO'ya ait 970 konutun satışına ise devam ediliyor. Kentsel dönüşüm kapsamında 20'si 1+1, bin 132'si 2+1, 25l'i de 3+1'den oluşan dairelerin yeni sahipleri de kura ile belirlendi. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın