Eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in iki kızı da tutuklandı

Eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızları Fatma Saadet Yılmazer ve Rabia Fitnat Yılmazer, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. İki isim de FETÖ’den tutuklandı. 

FETÖ soruşturma ve davalarında adı geçen tutuklu sanık eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızları avukat Fatma Saadet Yılmazer ve Rabia Fitnat Yılmazer, “terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklandı. Kararda, Yılmazer’in kızlarının ByLock kullanıcısı olduklarının tespit edildiği ve ev aramalarında G ve K serisi 1 ABD doları ele geçirildiği belirtildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’nün avukat yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızları Fatma Saadet Yılmazer ve Rabia Fitnat Yılmazer, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

“Şüpheliler ByLock kullanıcısı”

Şüpheli Fatma Saadet Yılmazer’in (25) avukatlık yapıyor görünümü altında FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu belirtilen savcılığın sevk yazısında, “Şüphelinin Fetullah Gülen’in örgütün finansmanını sağlayan Bank Asya’ya mevduat yatırılması hususundaki çağrısı üzerine Bank Asya hesabına para yatırdığı, örgüt yapılanması ile irtibatı olması nedeniyle katılan Çağın Mağdurları Derneğinin yöneticisi olduğu, FETÖ’nün avukatlık yapılanmasında etkin olan Ataol-Küçük Avukatlık ortaklığından paralar aldığı, evindeki aramada örgütsel anlam ve derece ifade eden 1 ABD doları bulundurmak suretiyle FETÖ/PDY üyesi olmak suçunu işlediği” kaydedildi.

Savcılığın sevk yazısında şüpheli Rabia Fitnat Yılmazer’in (23) ise henüz hukuk fakültesini bitirmiş olup, Sakarya Barosuna avukatlık stajı için başvurduğu ifade edilerek, bu şüphelinin de ByLock kullanıcısı olduğu, evinde 1 dolar bulunduğu, Ataol-Küçük Avukatlık ortaklığından paralar aldığı kaydedildi. Savcılık, her iki şüphelinin de “terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklanmasına karar verilmesini istedi.

“O avukatlarla iş için görüştüm”

İstanbul 2’inci Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadesi alınan Fatma Saadet Yılmazer, ByLock kullandığı iddialarını kabul etmedi. Hasan Küçük, Yurtkan Yücel ve Hüseyin Ataol adlı avukatların kendisinin çalışma arkadaşları olduğunu belirten şüpheli Saadet Yılmazer, “Diğer şahıslar babamın sanık olarak yargılandığı Tahşiye davasında diğer sanıkların avukatlarıdır. Bu nedenle iş amaçlı görüştüm. Çağın Mağdurları Derneğinin yöneticisi değil, üyesiyim. Ocak 2017’de Sakarya’da avukatlık bürosu açtım. Bürom 3 aydır faaldir” dedi.

Şüpheli Rabia Fitnat Yılmazer ise ifadesinde ByLock kullanmadığını, FETÖ ile ilişkilendirilen bir avukat tanımadığını, arama sırasında evde olmadığı için ele geçirilen delilleri kabul etmediğini söyledi.

Sulh Ceza Hakimliği kararında, Fatma Saadet Yılmazer’in ByLock kullandığının MİT raporuyla tespit edildiği, FETÖ soruşturması kapsamında firar ve tutuklu bulunan avukatlar Hasan Küçük, Yurtkan Yücel, Ömer Turanlı, Hüseyin Ataol, Kemal Şimşek, Doğan Akkurt ve Nurullah Albayrak ile yoğun bir telefon görüşmesi yaptığının HTS raporlarıyla sabit olduğu belirtildi. Saadet Yılmazer ve şüpheli Fatma Fitnat Yılmazer’in ev aramasında Fetullah Gülen’in bereket getirmesi için verdiği G ve K serisiyle başlayan 1 ABD dolarının bulunduğuna dikkat çekildi. Her iki şüpheli de “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklandı.

Yılmazer’in iki kızı da gözaltına alınmıştı

Yılmazer’in Sakarya Barosuna kayıtlı avukat kızı Fatma Saadet Yılmazer 15 Mart 2017’de evinde gözaltına alınmıştı. Saadet Yılmazer’in evinde yapılan aramalarda, babasına ait 3’ü ruhsatlı 1’i ruhsatsız 4 tabanca ve 1 ABD doları ele geçirilmişti. Ali Fuat Yılmazer’in diğer kızı Rabia Fitnat Yılmazer hakkında da FETÖ’nün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandığı iddiasıyla gözaltı kararı çıkarılmıştı. Karar üzerine Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim kaydı bulunan Rabia Fitnat Yılmazer, Ankara’da yakalanmıştı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.