Ev’e Devlet Desteği Bugün Başlıyor

Konut satın almak için oluşturulan birikimlere bugünden itibaren yüzde 20 ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu katkı 15 bin lirayı geçemeyecek. 

Devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartların tamamını sağlayan Türk vatandaşlarının sisteme dahil olmak için kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor. Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek. Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

Yurtdışında Yaşayanlar da Yardım Alabilecek

Türkiye'de ikâmet şartı olmadığı için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da yardım alabilecek. 

Hesaba, açılışında bir kereye mahsus, ödemelerin üst sınırı olarak belirlenen bin liranın üzerinde, 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek. 

Hesap TL cinsinden olacak. En az 3 yıl sistemde kalmak gerekiyor.  Konut hesabına ilişkin ödemeler düzenli yapılacak. 
Kişilere, bir dönem içerisinde en fazla 2 kez çekim hakkı tanınacak. 

Belirlenen şartların herhangi birinin ihlali durumunda ise hesap konut hesabı statüsünden çıkarılacak. 

Konut edinim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek. 

Ödemeler 3'er aylık dilimler halinde de yapılabilecek. 3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15'i (devlet katkısı 13 bin TL'yi aşmamak koşuluyla 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 18'i (devlet katkısı 14 bin TL'yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20'si kadar (devlet katkısı 15 bin TL'yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek. 

Katkı ödemesi için katılımcı, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde hesabının bulunduğu bankaya müracaat edebilecek. Gerekli bilgi ve belgelerin kontrolü sonrasında en geç 2 ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.