Evinin değerini eksik gösterene çifte ceza!

Ev satın alırken birçoğu tapuda evin değerini az gösterir. Bunun nedeni ise tapu harcından kaçmak. Fakat tapuda evin değerini eksik gösterene çifte ceza var. Evin değerini eksik gösterip tapu harcı eksik ödeyenler hem eksik bedelin faizi hem de vergi cezasıyla karşı karşıya kalıyor.Son zamanlarda maliye bu işin peşine düştü. Vergi kaçakçılarına adeta göz açtırmıyor. Bu yönteme başvuran vatandaş ve müteahhitlerin yanı sıra belediyelerde kayıtlı rayiç bedellerinin güncel olmamasından dolayı harcı az ödeyenler de "vergi kaçakçısı" muamelesi görüyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tapu harcının eksik ödenmesi durumunda hem alıcının hem satıcının cezalı duruma düştüğünü söyledi. Tapu harcı takibinin önceden sadece bankalardan konut kredisi çekenler için geçerli olduğunu belirten Şahin, Bakanlığın kolaylıkla bankalardan vatandaşın konut alırken ne kadar kredi çektiğini ve aynı kişinin tapuda aldığı gayrimenkulü kaç lira gösterdiğini öğrenebildiğini söyledi.

Aradaki farkın ödenmesi isteniyor

Çekilen kredi miktarı ile tapu alırken bildirilen değerin arasında büyük farklar çıkmasının ardından ev sahiplerinin peşine düşüldüğünü ifade eden Şahin, "Tapu daireleri, alım satım sırasında belediyeden rayiç bedel getirilmesini istiyor. Bu bedele biz müdahale edemiyoruz ancak tapudaki memuru 'burada rayiç bedeli bu yazsa da ben evi şu bedelden aldım' diyerek uyarmamız lazım çünkü bu sonradan kontrol edildiğinde bize vergi kaçakçısı muamelesi yapılıyor, evimize vergi kaçırdığımıza dair bir kağıt geliyor ve aradaki farkın ödenmesi gerekiyor.

“Eninde sonunda ödenecek”

 Aslında burada işi çözecek olan hem vatandaş hem de tapu dairesindeki memurdur. Belediyeden gelen rayiç bedel evrağını gören memur da vatandaşı uyarmalı. Belediyelerin de 40 yıl önceki rayiç bedellerini güncellemeleri gerekiyor. Bu artık sadece konut kredisi çekenler için değil, nakit olarak ev alanlar için de geçerli, onlar da kolaylıkla tespit ediliyor. Kredi çekenlerin karşı dairesinde oturan ve nakit parayla ev alan kişi komşusundan daha az tapu harcı ödediyse bunu da tespit edip, ceza kesiyorlar. Vatandaş, tapu harcını öderken evi gerçekten almış olduğu bedelden bu harcı ödemeli. Bundan kaçış yok, eninde sonunda ödeyeceğiz hem de vergi kaçakçısı sıfatıyla ödeyeceğiz." dedi.
 
Yeniden yapılandırmaya indirim

Gerçek değerinin altında gösterilen tapu değerinin sonradan gerçek alım satım değerine yükseltilebildiğini ifade eden Şahin,  tapu harcının eksik ödenmesinden kaynaklanan vergi cezalarının, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yeniden yapılandırıldığını, vergi cezasının affedildiğini, ödenmesi gereken vergide ise yüzde 50 indirim yapıldığını belirtti. 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.