Faizler İndi Sıra KDV’de

Dünya gazetesinin haberine göre, gayrimenkul sektörünün uzun zamandır talep ettiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da üzerinde durduğu konutta faiz indirimi haberi bankalardan geldi. Emlak Konut GYO ve GYODER'in başlattığı faiz indirimine bankalar da dünden itibaren dahil oldu. 

Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) ardından Ziraat Bankası ve Deniz Bank'ta konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekti. Bankaların faiz indirimini sektöre olan güvenin işareti olarak yorumlayan sektör temsilcileri bu noktadan sonra artık sıranın Maliye Bakanlığı'nın KDV ve tapu harçlarında yapacağı indirime geldiğini söyledi. 

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, bankaların faiz oranlarından çok, bu iradeyi ortaya koyarak faiz indirmesini sektör açısından son derece olumlu ve güzel bir gelişme olarak yorumladı. Sektörün kendi yapacağını Emlak Konut ve GYODER kampanyasıyla yapmaya çalıştığına dikkat çeken Çelik, "Faizleri sübvanse edeceğini, vadeleri 120 aya yayacağını söyledi. Bu sektörün kendine ve Türk oldukça önemli ve iyi niyetli bir adımdır. Finansman maliyetinin azaltılması Milli ekonomi seferberliği başlattığımız bu günlerde yalnızca gayrimenkul sektörü için değil tüm sektörler ve yatırımcılar için kritik önem taşımakta. Türk ekonomisinde sürdürülebilir bir büyüme için asıl beklentimiz yıllık bazda faizlerin yüzde 10'un altına düşmesidir" açıklamasını yaptı. 

GYODER Başkanı Aziz Torun da 1 Ağustos'ta başlattıkları "Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye" kampanyasının büyük bir ilgi ile devam etttiğini belirterek, "Milli bir görev olarak başlattığımız bu tarihi kampanyamız kısa süre içinde sektörde büyük bir hareketlilik ve canlılık yaratmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve GYODER'in çağrılarına uyarak bankaların ekonomisine olan güvenini gösterdi. Bankaların da faiz indirmesi de sektöre inançlarını ortaya koydu. 
Şimdi sıra Maliye Bakanlığı'na geldi. Eğer Maliye Bakanlığı da KDV ve tapu harçlarında bir irade ortaya koyabilirse sektörün ve piyasanın canlanması için son derece güzel bir çalışma tamamlamış olacak" dedi.

Konut Alıcısının Hassasiyet Noktası 

Bankaların indirimiyle yatırımcının üzerindeki faiz yükünün bir kısmının alacağını belirten Halk GYO Genel Müdürü Fayzullah Yetgin: "Bu oranların düşmesi nihai tüketiciye de yansıyacaktır. Bu açıdan sektör açısından son derece olumlu. Konut alıcısının hassasiyet noktası faiz oranlarında yüzde 1'in altı ve üstü. Bu noktada tüketiciyi olumlu etkileyecektir. Stoklarla sınırlı kampanyanın sürdürülebilir olması açısından bankaların faizlerini yüzde 1'in altına alması olmazsa olmaz bir şeydi. Umarım diğer bankalara dayansır. Böylece hem geliştiriciler rahatlayacak, hem de nihai tüketicide daha ulaşılabilir kredi maliyetine kavuşmuş olacak" dedi. 

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat şöyle konuştu: "Cummhurbaşkanımızm bankalara yaptığı çağrı, dün Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın esnafa yönelik yaptığı açıklamalar ve Ziraat Bankası'nın bugün itibarıyla konut kredisi faiz oranlarını indirmesi gerçekten güzel gelişmeler. Ziraat Bankası ve Denizbank'ın açıklamalarından sonra sıra şimdi diğer bankalarımızda." diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.