Faturalarınızı yarıya indirmenin tam zamanı!

Soğuk kış aylarında ısıtmaya giderleriyle kabaran faturaların yerini, yaz mevsimiyle birlikte klima gibi soğutuculara yapılan harcamalar alacak. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, her mevsim yüksek enerji tüketiminin, tüketici bütçesinin yanı sıra ülke ekonomisi ve çevreyi de olumsuz etkilediğini vurgulayarak, enerji tasarrufu sağlamanın ekonomi, sağlık ve çevre açısından hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Baştanoğlu, çatı ve binada yalıtım ile faturalarda çok önemli düşüş sağlanabileceğini dile getirerek şöyle konuştu: “Tadilat ve yalıtım uygulamaları enerji harcamalarında yüzde 50’ye varan tasarruf sağlıyor. En yüksek verim ve fayda elde etmek için doğru malzeme, sisteme uygun projelendirme ve uzman kişilerce uygulama gerekir. Son yıllardaki olumlu değişime rağmen hala Türkiye’deki yapı stoğunun önemli bölümünde yalıtıma ihtiyaç var.

Yalıtımı olmayan çatılar, kat sayısıyla orantılı olarak ortalama yüzde 30 enerji israfına neden oluyor. Enerji israfı yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor. Böylece tüketiciler hem kış, hem yaz aylarında yüksek faturaları ödemek zorunda kalıyor. Bu tabloyu yalıtımla tersine çevirmek mümkün. Binadaki yalıtım performansını en yüksek seviyeye çıkarmak için çatı yalıtımı ve tadilatı da yapılması şart. Binalarda en çok çatılardan enerji kaybedilir. Yalıtımsız çatılar, enerji tüketimini artırır."

Baştanoğlu yalıtım ve tadilat için yapılan harcamanın, sağlanan enerji tasarrufu sayesinde coğrafi konum ve yerleşim durumuna göre ortalama 2 ile 3 yıl içinde amorti edilebildiğini söyledi.
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.