FETÖ’den Kapatılan Vakıf Arazisi Yeşil Alan Oldu

FETÖ ilişkisi nedeniyle kapatılan Marmara Eğitim ve Kültür Vakfı'nın Fatih Karagümrük'te 2010 yılında bağış yoluyla edindiği bin 150 metrekarelik arazi imar planlarında sosyal kültürel tesis alanında kalıyordu.

Vakıf, kendisine tanınan imar hakları ile arazisine 5 katlı tesis inşaatı yapacaktı. Ancak çevre sakinlerinden gelen "yoğun talep" üzerine Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) planları değiştirmeye karar verdi.  Hazırlanan plan değişikliği 22 Eylül günü İBB Meclis oturumunda ele alındı. 

PARK DİNLENME ALANI

Plan değişikliği ile FETÖ'cü vakfa ait parsel, sosyal kültürel tesis alanından çıkarılarak "park ve dinlenme alanına alındı. 
Değişikliği İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu da uygun buldu. Plan değişikliği AKP'li ve CHP'li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. 

Cumhuriyet'in haberine göre İBB Meclisi'nde cemaate yakın birçok vakıf ve derneğe tanınan imar ayrıcalıklarından biri geri alınmış oldu. CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, "2004-2016 arasında İBB'de yapılan plan değişikliklerini inceleyecek bir komisyon kurulmalı. Bu komisyon cemaate verilen ayrıcalıklı imar haklarını tek tek ortaya çıkarmalı" dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.