Gayrimenkul fiyatını satıcı değil alıcı belirleyecek!

İş fikri ve modeli kadar sağlam yatırımcı kadrosu ile de dikkat çeken tapu.com’da gayrimenkul ve arsaların alım-satımı online açık artırma usulü ile yapılıyor. Halihazırda 100’e yakın gayrimenkul ve arsanın açık artırma için sıra beklediği Tapu.com’da tüm süreçler şeffaflık esasına göre işliyor. Tapu.com’da satışa çıkan gayrimenkuller temiz tapulu, alıcının tüm bilgi ile belgelere ulaşabildiği şeffaf, sorunsuz konut, ticari ve arsalardan oluşuyor. Açık artırmaya katılmak için katılımcının kredi kartından belli bir provizyon çekilmesi yeterli oluyor. Sadece kazanandan hizmet bedeli tahsil ediliyor ve açık artırmayı kazanamayan tüm katılımcılardan çekilen provizyon iade ediliyor. Gayrimenkul ya da arsanın tutarı ise Tapu.com’a değil her satışta olduğu gibi doğrudan satıcıya ödeniyor.

IFC, EBRD ve EIB destekli yatırım

Modern ekonomilerde, gerçek fiyat dengesinin alıcı ve satıcının buluştuğu pazaryerlerinde oluştuğunu belirten Tapu.com kurucularından Emre Erşahin, gayrimenkul sektörünün de bu şeffaflığı hak ettiğini söyledi. Tüm piyasalarda fiyatı belirleyen en önemli unsurun alıcıların teklifleri olduğunu belirten Erşahin, ağırlıklı olarak Dünya Bankası’nın yatırım ayağı Uluslararası Finans kurumu (IFC), Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) sağladığı finansal kaynaklardan oluşan Earlybird DigitalEast fonunun yatırımıyla hayata geçirdiğimiz tapu.com sayesinde Türkiye’de de alıcı ile satıcıları şeffaf ve rekabetçi bir ortamda buluşturacağız” diye konuştu.

Türkiye’de emlak piyasasının yeteri kadar şeffaf olmadığını belirten Erşahin, “Yeterli bilgi ve şeffaflık olmayınca alıcılar yerine satıcılar fiyat belirlemeye çalışıyor. Tek başına satıcının arzuladığı fiyat seviyesi bir gayrimenkulün piyasa değerini ifade edemez. Tapu.com ile amacımız gayrimenkuller ile ilgili mümkün olan en fazla bilgiyi, şeffaf ve açık biçimde alıcıların erişimine sunmak. Böylece şüpheleri ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak ve alıcı açısından güvenli bir karar ortamı yaratmış olacağız. Bu da emlak piyasasında daha hızlı, sağlıklı ve doğru kararlar alınmasına yardımcı olacak” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıIsı yalıtımı sıcağa karşı da etkili
  Sonraki yazı“Ev alırken dert almayın!”
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın