Gayrimenkul sertifikasında talep dönemi

TOKİ Başkanı Ergün Turan gayrimenkul sertifikasıyla ilgili açıklamada bulundu. Taleplerin 29-30 ve 31 Mart tarihlerinde toplanacağını duyuran Turan, ilk uygulamanın da bir TOKİ projesi ile hayata geçirilmiş olacağını ifade etti. Gayrimenkul sertifikasının detaylarını paylaşan Turan, “Gayrimenkul sertifikası her projeden, her gelir grubundaki vatandaşın yararlanmasını sağlayacak bir model olarak tanımlanabilir. Başakşehir'de hayata geçirilen projenin yaklaşık yüzde 30'unu sertfikalandırdık. Sitede 700 daire bulunuyor ve bu dairelerin yaklaşık 200 tanesinin sertifikalandırılacağı anlamına geliyor" diye konuştu.

“Bütün şartlarını biz garanti altına alıyoruz”

Projenin garantörünün TOKİ olduğunu vurgulayan Turan, “Bu projenin bitirme garantisi TOKi olarak biziz. Bütün şartlarını biz garanti altına alıyoruz ve biz zaten bu işi yapan bir kuruluşuz. Gayrimenkul sertifikasının gelişeceğine ve gelişmesi gerektiğine çok inanıyorum. Herhangi bir vatandaşımız borsadan bir hisse senedi aldığında bir şirketin iç yapısını çok bilme şansı yok, açıklanan rakamlarla biliyor. Biz bir gayrimenkul sertifikası arz ettiğimizde ise vatandaşımız bu bölgede bu proje bu daire şu anda bu fiyatları eder mi, gelecekte bu fiyatları eder mi? Çok rahatlıkla piyasadan gidip, görebilir” dedi.

İllere göre pay fiyatları değişecek

Dairelerin tesliminde öncelik sırasının da baz alınacağını vurgulayan Turan, “Proje süresince konut alabilecek kadar pay biriktirenlerin istedği konut alma imkanı bulunuyor. Projenin bitme süresine dek yeterli payı toplayamayanlar ise o günkü değer üzerinde sertifikalarını satma şansına kavuşacaktır” dedi. Turan, başka iller için de çalışma yaptıklarını, illere göre pay fiyatının değişeceğini kaydetti.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.