Gayrimenkul sertifikasının avantajları…

Gayrimenkul sertifikasının avantajları hakkında konuşan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, sistemin daha çok kısa vadeli yatırımcılar ve yabancılar için bir yatırım aracı olacağını belirterek söyle konuştu: “Kısa vadeli yerel ve yabancı yatırımcılar başlangıçta projelerden yer alıyor ve teslim sonrasında satış yaparak değer artışından prim elde ediyorlar. Fakat yatırım amaçlı alımlarda, gayrimenkul tesliminin gecikmesi, inşaatın tamamlanamaması, teslim sonrası taşınmazın doğru bir şekilde değerlendirilememesi risk doğuruyor. Gayrimenkul sertifikaları ile bu riskler ortadan kalkacak ve farklı projelerden sertifikalar alarak fon çeşitliği sağlanabilecek. Burada en önemli unsur fon sisteminin yabancı yatırımcılara doğru bir şekilde aktarılabilmesidir ”dedi.

Fon paylaşımını anlattı

Sertifika ihracının inşaat firmalarına; başlangıç için bir finansman sağlayacağını, tüketicinin alımdan vazgeçmesi gibi riskleri barındırmayacağını, satış vaadi ve noter gibi masraflar açısından da faydalar sağlayacağını belirten Özelmacıklı, fonun başlangıçta sadece yüzde onluk kısmının ihraç yapan inşaat firmasına aktarılırken,  kalan kısmının ise inşaatın ilerleme durumuna göre aktarılacağını belirtti. Özelmacıklı “Proje tamamlandıktan sonra birçok gayrimenkulün aynı projede aynı zamanda satışa çıkartılması arz fazlalığı nedeni ile değerlerde gerileme de oluşturabilir. Projeden barınma amacı ile daire almak isteyen ve belli bir miktarda birikimi olan kişiler de açık artırma zamanını bekleyebilir. Bu firmaların teslime yakın zamanda satışlarını azaltabilir” şeklinde konuştu.
 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıGeleneksel Türk okçuluğu üniversitede ders olacak
    Sonraki yazıAnkara’dan Rusya’ya PYD uyarısı
    1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.