“Gayrimenkule yatırım yapıp da zarar edeni hiç görmedim”

Merkez Bankası'nın önceki gün faiz kararını değerlendiren Baygan, dünyanın içinde bulunduğu şartlar ve Türkiye'nin durumunu göz önüne alarak yapılan 50 baz puan indirimi olumlu karşıladıklarını söyledi.
Baygan "Beklediğimiz bir karardı. Peş peşe yapılan toplam 100 baz puan indirim muhtelif banka enstrümanlarına yavaş yavaş yansıyor. Burada bizi en çok ilgilendiren durum ise kredi ve mevduat faizleri… Faiz, konutta özellikle de ikinci elde çok önemli. Bekleyen alıcı potansiyeli harekete geçmek için hep fırsat kollar. Ev almak için uygun zamanın ne olduğunu sorgular" dedi.

Gayrimenkul yatırımı için en doğru zaman

Faizlerin düşüş gösterdiği bu dönemlerde ev almanın en doğru yatırım olduğunu söyleyen Baygan, gayrimenkule yatırım yapmanın hiçbir zaman kaybettirmediğini belirtti.

Baygan "Bugüne kadar Türkiye de gayrimenkule yatırım yapıp da 'kaybettim, zarar ettim' diyen bir yatırımcıyla karşılaşmadık. Ev ya da arsa olabilir. İkisi de yerine göre farklı yatırım araçları. Faizlerin düştüğü bu dönem konut almak için en uygun zaman. Sadece yatırım değil oturma amaçlı satın alma planlayanlar için en doğru zamandayız.

Bankalar; yüzde 1'in üzerindeki oranları geçmiş yıllarda gördüğümüz en düşük oranlar olan 0.60 veya 0.70'lere çekmeyeceklerdir. Ancak tüketicinin pazarlık şansı şimdi bir ay öncesine göre daha fazla diyebiliriz" dedi.
Nisan ve haziran ayında peş peşe açıklanan faiz indirim kararları ikinci elde bir hareketlenmeye neden olduğunun altını çizen Mustafa Baygan, işlemlerin hızlandığını kaydetti.

Danışmanlık başvurularında artış var

Baygan "İşini  iyi yapan gayrimenkul danışmanları bekleyen müşterisini uyarıyor, kararlar hızlanıyor. Banka müracaatları artıyor, zaten para satmak için bekleyen bankacılar ile alıcılar arasında işlem hızlanıyor. Bunu izliyoruz.
Bir önemli görüntü de şu; son günlerde sektöre gayrimenkul danışmanlığı veya  broker olmak üzere başvurular artmaya başladı. Yeni ofis açmak isteyen girişimcilerin, sektöre girmek için hareketlendikleri bir dönemi yaşıyoruz.

Faizlerin inmeye devam edeceği beklentisi ve göstergelerin olumsuz sinyal vermiyor olması hem konut alıcısını hem de 'artık bir markalı ofis açmanın tam zamanı' diyen broker adayının kararlarını öne çekmeye zorluyor. Özetle herkes için yatırımın tam zamanı diyebiliriz" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.