Gazze’ye Elektrik Batı Şeria’ya OSB

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile varılan uluslararası mutabakat metninin önümüzdeki hafta Meclis’e getirileceğini açıkladı. Bu mutabakatla Filistin halkının da rahat bir nefes alacağını belirten Başbakan Yıldırım, “TOKİ şimdi orada konut, TİKA hastane yapıyor. Batı Şeria Enez bölgesinde TOBB organize sanayi bölgesi kuruyor. Gazze’ye elektrik sağlanması için de enerji bakanlığımız harekete geçti” dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım,  Ak Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin geçen ay çok güzel işlere imza attığını belirtti. Bunlardan birinin Osman Gazi köprüsünün hizmete alınması olduğunu açıklayan Başbakan Yıldırım, “Dünyanın dördüncü büyük köprüsü olan Osman Gazi, Türkiye’nin 50 yıldır gündemindeydi. ‘Ha yapıldı’, ‘ha yapılacak’ diye dillere destan oldu, sonra hayaller gerçek oldu” dedi.

İŞLETİCİ FİRMA FEDAKARLIK YAPTI

1 Temmuz’da hizmete giren köprüyü 9 günlük bayram tatili boyunca 1 milyonu aşkın aracın kullandığını açıklayan Başbakan Yıldırım, “Vatandaşımıza bir güzellik yapalım dedik ve Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. İşletici firma gerekli fedakarlığı gösterdi Bütün vatandaşlarımız kuyrukta yorulmaktan kurtuldu. Gebze’den girdi Yalova’dan çıktı. Tam üç dakikada. 9 günde tam 1 milyonun üzerinde vatandaşımız bu rahatlıktan yararlandı. Gideceği yere en az iki saat önce gitti” dedi.

İFLAS HİLELERİ ÖNLENECEK

Yine geçen ay yatırımcıyı gereksiz yükten kurtaracak düzenlemelere imza attıklarını belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Çek denen bir ödeme aracını daha güvenli hale getirecek, iflas erteleme gibi hileleri ortadan kaldıracak ve daha da ötesi işçiden memura şehit yakınından çiftçiye, esnaftan büyük yatırımcıya herkesin yüzünü güldürecek çok önemli kararlar aldık” dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN BİR GÜNDE REKOR UÇAK KALKIŞI

Atatürk Havalimanı’nın bayramın son günü, Cumhuriyet tarihinin rekor iniş-kalkışını gerçekleştirdiğini açıklayan Başbakan Yıldırım, “Tam bin 443 uçak iniş-kalkışı oldu. Sadece Atatürk Havalimanı’ndan bir günde o kadar uçak indi kalktı. Türkiye’yi terörle yıkmak isteyenler, bir kez daha Türkiye’nin gücünü görmüş oldu. Sabiha Gökçen de aynı şekilde rekor trafiğe ulaştı. 785 trafik gerçekleşti. Bir yıl önceki 771 trafikti. Bütün bunlar havalimanı saldırısından sonra oldu. İşte bu Türkiye’nin gücüdür, olağanüstü riske karşı Türkiye’nin hazır olduğunun bir göstergesidir” dedi. 

Türkiye’nin Rusya ve İsrail’le olan ilişkilerinin de normale döndüğünü hatırlatan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “İsrail mutabakatıyla ilgili ileri geri laflar edenler var. Biz, eğer Gazze’de Filistin de perişanlık içerisinde dünyaya kapalı yaşayan kardeşlerimize bir faydamız olacaksa elbette mutabakata varız. Filistin’e özellikle Gazze’ye uygulanan ambargonun gevşetilmesi, insanı yardımların Türkiye’nin önderliğinde gerçekleşmesinde çok çetin müzakereler oldu ve İsrail tarafı kabul etti. O bölgelerin ayağa kalkmasında Türkiye başrolde olacak. Orada burada süslü laflar yapmakla olmaz. TOKİ, orada konut yapıyor. TİKA hastane yapıyor. TOBB Batı Şeri Erez Bölgesi’nde Organize Sanayi Bölgesi kuruyor. Gazze, önümüzdeki dönemde elektrik sağlanması için Enerji Bakanlığımız harekete geçiyor. Bu mutabakat metni, önümüzdeki hafta meclise gelecek ve ikili anlaşma olarak meclis onayına sunulacak.  Bu mutabakatla Filistinli kardeşlerimiz rahat bir nefes alacak.”

KURBAN BAYRAMI 9 GÜN OLACAK

Başbakan Binali Yıldırım, grup toplantısında Kurban Bayramı’nda 9 gün tatil müjdesi de verdi. Yıldırım, “Kurban Bayramı’nda da bayramın evveli, bayramla birleşiyor. Uzun tatil daha yapacaksınız. Milletvekillerimiz bayrama kadar sıkı çalışırsanız, güzel bir bayramı da geçirme imkanı kendiliğinden gelmiş olur” ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.