Günde 800 bin yolcu taşıyacak hat

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Atatürk Kültür Merkezi ile Keçiören arasında yapımı devam eden 9,2 kilometrelik Keçiören Metrosu'yla ilgili açıklamalarda bulundu. Arslan, Başbakan Binali Yıldınm'ın bakanlığı döneminde özellikle toplu taşıma yükünün karayollarından alınarak, deniz ya da demiryollarına kaydırılması için çalışmalar yapıldığını, yüksek hızlı trenler ve şehirlerarası yollan rahatlatmaya başladıklarını söyledi. 
Eskişehir, Konya, Ankara ve İstanbul hatlanndan sonra devam eden diğer hatları da bir bir devreye alarak karayollarının şehirlerarası toplu taşıma yükünü azaltmış olacaklarını vurgulayan Arslan, "Bizim asıl gayemiz, Türkiye'mizde sürücü ve yolcuların can ve mal güvenliğini en üst düzeyde sağlandığı, konforlu yolculuklara olanak sağlayan ulaşım şebekeleri kurmak. Bu kapsamda da özellikle kent içi raylı sistemlerin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bakanlığımızın Ankara'da uzun yıllar beklenen metro hatlarını devralmasının altında da bu önem yatmaktadır." diye konuştu.

KECİÖREN-BATIKENT METRO BAĞLANTISI TAMAM

Başlatılan 3 hattan ikisinin hizmete alındığına dikkati çeken Arslan, Keçiören hattını da kısa sürede hizmete vermek amacıyla 3 vardiya çalışıldığına dikkat çekti. 
Batıkent ile Keçiören metro hatlannı birbirine bağlayacak hat kesiminin yapımı amacıyla 16 Nisan'da AKM-Akköprü hattının kapatıldığını hatırlatan Arslan, "Bu çalışmalar nedeniyle AKM'den Akköprü'ye vatandaşımız otobüs aktarması ile geçmek zorunda kalıyordu. Bu çileyi bir an önce bitirmek amacıyla 16 Haziran'da tamamlanması planlanan inşa işlerini 3 vardiya halinde süren çalışmalarımızla 37 günde tamamladık. Böylece AKM-Akköprü metro istasyonunu 24 Mayıs'ta açmış olduk." ifadelerini kullandı.

Projenin tamamlanıp hattın hizmete alınması için gerekli tedbirlerin gözden geçirildiğini belirten Arslan, hattın Keçiören'de Gazino istasyonundan başlayıp, Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Keçiören Belediyesi, Meteoroloji, Dışkapı, ASKİ, Atatürk Kültür Merkezi'ne ve burada mevcut metrolara bağlandığını ifade etti. Bakan Arslan, hattın toplam uzunluğunun 9,2 kilometre olduğunu, hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören'den Ankara'nın merkezine günde 700-800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat edebileceğini kaydetti.

Keçiören Metro Hattı'nda inşaat çalışmaları tamamlandı. Şu anda metroların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlayacak sinyal sistemi ve elektromekanik işleri yapılıyor.  
Sinyalizasyon sistem kurulumlarının yüzde 81'i tamamlandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın