Güneydoğu 62 Milyarla Küllerinden Doğacak

Akşam gazetesinin haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım doğu ve güneydoğu için 62 milyar lira yatırım yapıp 200 bin kişiye iş vereceklerini açıkladı. Doğu ve Güneydoğu için yatırım paketini açan Başbakan Yıldırım şu bilgileri verdi:

23 ile yatırım yapmak isteyenlere ihtiyacı olan fabrikayı devlet yapıp, teslim edecek. 
Özel sektör sabit yatırım için para harcamayacak, yatırım alanı bedava verilecek. Yılda 200 bin kişiye iş verecek fabrikalar kuracağız. 4 yılda 23 ile sadece devlet eliyle 62 milyar lira yatırım yapacağız. 

Paket Açıkladı 

Yıldırım, Diyarbakır'daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı'nda konuştu. En fazla hoşuna giden kelimenin 'yatırım' olduğunu ifade eden Yıldırım, Diyarbakır'ın da içinde olduğu 23 ili kapsayan, kapsamlı yatınm ve destek projesini başlattıklarını söyledi. Bu projeyle yılda 200 bin kişiye iş ve aş verecek fabrikalar kuracaklarını vurgulayan Yıldırım, 4 yılda sadece devlet eliyle 23 vilayete 62 katrilyon (milyar lira) yatırım yapacaklarını vurguladı. 

Teröre En Güzel Cevap

Başbakan Yıldırım, "Teröre karşı en güzel cevap dur durak bilmeden yatırıma devam etmektir. Omuz omuza kardeşçe ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmaktır" dedi.

Söz konusu illerde girişimcilere yatırım alanının bedava verileceğini bildiren Yıldırım, şöyle konuştu:"Bu fabrikaları da sembolik bir rakamla uzun vadeli olarak onlara kiraya vereceğiz. Bu 23 il içerisinde her yıl 8 ilin her birinde 10 tane fabrika kuracağız. Bu da senede 80 fabrika demektir. Fabrika başına 200 ila 800 kişi arasında istihdam olacak. Bu da ortalama 40 bin istihdam anlamına geliyor."

23 İle Çağrı Merkezi

YILDIRIM, bölge için bir başka istihdam alanının da çağrı merkezleri olduğunu belirterek, "Çağrı merkezleri maliyeti düşük iş alanlarıdır. Bu 23 ilimizde çağrı merkezlerinde istihdam edeceğimiz kapasite 20 ila 25 bin kişi civarında olacak. 
Anahtar teslimi binalar yapılacak. Özellikle gençlerimiz bu merkezlerde çok güzel ortamlarda iş bulacaklar, aş bulacaklar, geleceklerini planlayacaklar" dedi. 

15 Yeni Hastane

BATMAN'DA 15 bin, Diyarbakır'da 33 bin, Malatya'da 25 bin seyirci kapasiteli stadyumlar yapılacağını bildiren Yıldırım, bu projeler için 214 milyon lira harcanacağını vurguladı. Başbakan Yıldırım, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde toplam 67 bin konutla 305 milyon lira harcamayla toplam bin 640 yatak kapasiteli 15 yeni hastane yapılacağını açıkladı. 

Fabrika Devletten

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güney doğu'daki 23 ile yatırım yapmak isteyenlere ihtiyacı olan fabrikayı devletin yapıp, teslim edeceğini belirterek, "Özel sektör sabit yatırım için para harcamayacak" dedi.

YILDIRIM, terörden zarar gören şehirleri ve ilçeleri tamamen yenileneceklerini vurgulayarak, "Sur, Şırnak il merkezi, Silopi, İdil, Cizre, Hakkari Yüksekova'yı, Mardin Nusaybin'i ayağa kaldıracağız. Sur'da 7 bin, Şırnak'ta 10 bin 126, Yüksekova'da 10 bin 750, Nusaybin'de 8 bin konut yapıyoruz. Toplam 36 bin konut yapacağız" dedi. 

Makine Alımları Faizsiz

Bölgeye verecekleri bir diğer desteğin de makine ve teçhizat alımlarına sıfır faizli kredi imkanı sunulması olduğunu bildiren Yıldırım, 'Arsayı verdik, binayı yaptık, içine makine de koyacağız. Al makineyi kardeşim, faiz yok, parayı veriyoruz. Teminat desteğini de Kredi Garanti Fonu'ndan karşılayacağız. Yeter ki yatırımcı gelsin üretim yapsın, buradaki insanların yüzünü güldürsün" dedi. 

BAŞBAKAN Yıldırım, şöyle konuştu: "Bir başka müjdemiz, devletin ihtiyaç duyduğu her türlü alımı da buradaki fabrikalardan yapacağız. Üretimini Doğu ve Güneydoğu'da yapan bütün yatırımcılarımıza kamunun alım garantisini vereceğiz. Mesela, polisimizin kıyafet ihtiyacı var, askerimizin kıyafet ihtiyacı var, AFAD'ın, Kızılay'ın, Sosyal Güvenlik Kurumlarının ilaç medikal ürün gibi ihtiyaçları var. Bu ürünleri bu bölgelerde üretenlere diyoruz ki 'sen bunları yap devlet olarak alıcısı biziz kardeşim'. 
Satma derdin olmayacak."

Destek 10 Yıl Sürecek

Başbakan Yıldırım, "Bu destekler, 2027 yılına kadar, yani işletme kredisi desteği 10 yıl boyunca devam edecek. Bir yıl ödemesiz, dört yıl vadeli ve sabit ana para ödemesi şeklinde olacak. Beş yıl, beş yıl… Üretim tesislerini Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya nakletmek isteyenlere de taşıma desteği veriyoruz, Kurumlar Vergisi'nden istisna getiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

Terörden zarar gören vatandaşlara her türlü sosyal desteğin verilmeye devam edileceğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: "Terörden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunun için 2016- I 2017 için 202 milyon liralık bütçe ayırdık.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın