GYODER Başkanı Yetgin: Türkiye’de ne yaparsan sat dönemi bitti

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin Türkiye’de konut satışları ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER, Anadolu’daki gayrimenkul sektörü temsilcileriyle bir araya gelerek, sektörün sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek amacıyla hayata geçirdiği ‘Anadolu Buluşmaları’nın ikincisini Konya’da gerçekleştirdi. Konya Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen buluşmada, Konya’da ticaret, turizm ve gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler masaya yatırıldı. GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Artık Türkiye’de ‘ne yapsan satarsın’ dönemi bitti. Onun için daha planlı, programlı büyümeli ve alternatif finansal enstrümanlarla sektörü güçlendirmeliyiz” dedi.

GYODER Anadolu Buluşmaları devam edecek

Gayrimenkul sektörünün çatı örgütü GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği)’in, Konya Ticaret Odası (KTO) işbirliği ile 7 Mart 2019 tarihinde düzenlediği ‘Anadolu Buluşmaları-Konya’ toplantısına, KTO Yönetim Kurulu Üyeleri ve gayrimenkul sektörü temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “GYODER Anadolu Buluşmaları dahilinde Mardin’in ardından ikinci şehir olarak Konya’yı seçmemizde, kadim kentin tarihi geçmişi ve ekonomik gelişimi önemli rol oynadı. Konya’nın geçen yıl konut satışında altıncı sırada olması dikkat çekici bir gelişme ve bunu çok iyi değerlendirmek lazım” dedi.

Türkiye’de artık şehir planlamasının bilimsel ve teknik anlamda olması gerektiği gibi yapılması ve uygulanmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şunları söyledi: “Günümüzde her şey insanın refahı, güvenliği ve rahatı için. Bu nedenle şehir planlamasının gerekliliğinin özellikle altını çiziyorum. İkinci konu istatistik, yani ölçemediğimizi yönetemeyiz. Ölçeceksiniz ve ölçüleri de bu planlama misyonuyla beraber uygulayacaksınız. Sosyoekonomik, siyasi, her ne gerekçe olursa olsun idealize edilen Türkiye için bu kriterleri hayata geçirmeliyiz. Tabii Türkiye sadece İstanbul’dan müteşekkil değil, onun için Anadolu’ya çıktık. GYODER olarak, gayrimenkul alanında önemli bir yol kateden Konya’ya yönelik gerçekleştirdiğimiz bu özel toplantıdan çıkan sonuçların takipçisi olacağız. Çünkü gayrimenkul sektörünün çatı örgütü olarak seslendirdiğimiz, dile getirdiğimiz hususları temellendirip, gerekçeleri ve önerileriyle ilgili makamlara sunmayı görev edindik. Sektörümüzün sahip olduğu büyük potansiyelin, Anadolu’nun her kentinde en doğru şekilde değerlendirilmesi amacıyla farklı şehirlerde toplantılar düzenlemeye devam edeceğiz.”

‘’GYODER olarak MIPIM Fuarı’nı önemsiyoruz’’

Yabancıya satış konusuna da değinen GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Geçen yıl yabancı yatırımcılara 40 bine yakın konut sattık, 6 milyar dolarlık bir ciro gerçekleştirdik. Bu yıl 10 milyar dolarlık satış hedefimiz var. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın himayesinde, değerli bir medya organizasyonu ve profesyonel bir fuarcılık şirketinin Almanya’da düzenlediği ‘Evim Türkiye’ fuarına katıldık. Yaklaşık 6 bin gurbetçimiz bu fuarı gezdi, alımlar yaptı. Yazın memlekete geldiklerinde yatırım yapacaklarını söyleyen çok sayıda gurbetçimiz var. El birliğiyle, aktif bir şekilde yurt dışındaki fuarlara katılmaya devam edeceğiz. Sırada Fransa’daki MIPIM Fuarı var. MIPIM satışa yönelik değil ama yatırımcı ve muhtemel iş birlikleri açısından çok önemli uluslararası bir platform” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın