Hisse senedi alır gibi ofis aldılar

Dünya gazetesinin haberine göre nisan ayından beri lansman fiyatlarıyla satışa devam 23 katlı ofis projesi Vogue Business Center'da satış oranları yüzde 60'ı buldu.

Her bir satılık ofis katı 386 metrekare olarak tasarlanan proje Ayşe Yapı tarafından Ataşehir'de inşa ediliyor. 105 ofisin bulunduğu projede metrekare satış fiyatları 6 bin 150 TL'den başlıyor. Bugüne kadar kentsel dönüşüm binaları, toplu konutlar ve iş merkezleri şeklinde plazalar inşa ettiklerini söyleyen Vogue Business Center Genel Koordinatörü İlker Kaan Özcan, Vogue Business Center'ın olduğu arsayı ise 2013-2014 yıllarında aldıklarını ve 3 ayrı parseli birleştirdiklerini söyledi.

Bina Aralık'ta Teslim Edilecek

Kaba inşaat seviyesinin yüzde 90'da olduğu projenin, eylül ayında ise toplam inşaat seviyesinin yüzde 80 seviyesine çıkacağını belirten Özcan, tüm bina tesliminin ise Aralık 2016'da gerçekleşeceğini söyledi. Projenin yüzde 60'ının satıldığını ifade eden Özcan, "Satışa stratejik olarak bakmıyoruz. Eğer müşteri konumu, daireyi, yaşam alanını sevdiyse ve aylar önce çıktığımız liste fiyatımız ne ise o rakam üzerinden müşteriye daireleri satıyoruz. Fiyatlarda değişken bir politika izlemiyoruz. İlk gün belirlediğimiz oranlar ne ise onu müşteriye sunuyoruz. Bu sayede müşteri biliyor ki ben değer yaratılırken aldım ve bittiğinde değer kazanmış olacağım" diye konuştu. 

Satın alıp yerleşiyorlar

Ofislerine genelde oturumlulardan yoğun talep olduğunu anlatan Özcan, "Kirada olan o kadar şirket merkezi var ki bu firmalar yüksek kiralardan şikâyetçi ve sonuçta bu kiraları ödeyip mülke de sahip olamıyorlar" dedi. İnşaat geliştiricilerinin kişiye özel metrekare çalışmaları yapmadığı için birçok firmanın yanlış, şekilsiz daire tiplerinde ya da kendilerine yetmeyen metrekarelerde kiralama yapmak zorunda kaldığını savunan Özcan, "Bizden alım yapan firmaların yüzde 80'i oturumcu. Bir kata 10 otopark dediğimizde çok şaşırıyorlar ve hem büyük metrekare hem de büyük otopark hem de uygun fiyatla mülk sahibi olan bu firmaları düşünün" dedi.

Projenin yüzde 20'sinin yabancılara satıldığını kaydeden İlker Kaan Özcan, hala görüşmede oldukları ve alım yapacak yabancı firmalar olduğunu belirtti. 

Yatırımcılara avantaj yaratıyor

Yatırımcılar için bölgede kendi projelerine benzeyen başka bir emsalin olmamasının avantaj olduğunu belirten Özcan, "Lokasyon avantajı, metrekare avantajı, tesis avantajı bir de üzerine çok uygun lansman fiyatları eklenince stock marketten hisse senedi alıyor gibi hissedecekler. Çünkü değeri her geçen gün artıyor ve aynı projenin Ataşehir'de emsali yok" yorumunu yaptı.

Ofisin %85'i kiralamaya yönelik

Sadece İstanbul'da ofis pazarında şu anda, inşaat halinde olan 1.07 milyon metrekare kiralanabilir ofis alanı üretildiğini aktaran İlker Kaan Özcan, her yıl minimum 300 bin metrekare büyüklüğünde ofis arzının İstanbul ofis pazarına katıldığına vurgu yaptı. 2016 yılında A sınıfı ofis stoku 3.6 milyon metrekareye ulaştığını belirten Özcan, "Fakat bu verilerin yüzde 85'i kiralanabilir alan olarak üretildi. Biz satılabilir olduğu için ürünümüzü farklı görüyor ve bu sebeple kendimizi bu arz talep dengesine dahil oyunculardan görmüyoruz" dedi.

Ataşehir, Anadolu Yakasının Maslak'ı

İki çevreyolunun ortasında çok stratejik bir lokasyonda yer alan Ataşehir'in şirketlere tüm Türkiye'deki operasyonlarını buradan yönetebilme imkanı sunduğunu kaydeden Vogue Business Center Genel Koordinatörü İlker Kaan Özcan şu değerlendirmede bulundu:

"Maslak ne ise bu bölgede Ataşehir odur. Gelişime müsait, oturumcuları belli bir seviyenin üzerinde, ticari alanları kaliteli ve şehir planlaması doğru tasarlanmış, tüm Türkiye'de popüler bir marka gücüne sahip. Bir de üstüne hala değeri yükseliyor. New York'taki Manhattan nasıl tasarlanmış bir bölge ise Anadolu Yakası'nda Ataşehir gelişim ve yerleşim açısından aynıdır. Sadece şehir planlamasının fiziksel tipi değişkendir."

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.