Hitler’in evi yıkılacak

Almanya'nın dünyaca tanınan Adolf Htler'in doğduğu evin yıkılması gündemde. 

20 Nisan 1889'da Yukarı Avusturya eyaletinin Braunau am Inn kasabasında bulunan bir evde dünyaya gelen ve 3 yaşına kadar söz konsuu evde yaşayan eski Almanya Başbakanı ve Nazilerin lideri Adolf Hitler, bugün Avusturya'daki en önemli gündem meddeleri arasında yer alıyor. 

Adolf Hitler'in dünyaya geldiği evin akıbeti konusunda kriz yaşanan Avusturya'da içişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, söz konusu evin  yıkılması gerektiğini, yıkım kararının en temiz çözüm olduğunu savunurken evin kamulaştırılmasıan ilişkin yasa tasarısının da neredeyse tamamlandığı belirtildi.

Avusturya hükümetinin utanç abidesi olarak gördüğü ev, her yıl Adolf Hitler'in doğum gününü kutlamak için  gelen ve sloganlar atan Neo-Nazilerin tapınma merkezi haline geldiği için çözülmesi gereken bir sorun olarak görülüyor.

Avusturya meclisinin yıl sonuna doğru ev hakkında kesin bir karar vereceği belirtilirken tarihi koruma altında olan evin yıkılmasının mümkün olmadığı ancak eğitimle ilgili bir müzeye dönüştürülebileceği de öneriler arasında.

Avusturya hükümeti, evin satılmasına ve tadilatına izin vermediği boş ev için ev sahibi Gerlinde Pommer'e  2011'den beri aylık 4 bin 500 avro kira ödüyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.