Hollanda’da Türkler oy vermeye başladı

Hollanda'da yaşayan Türk seçmenler, Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğiyle ilgili halk oylaması için sandık başına gitti.
Hollanda’da Türkler oy vermeye başladı… Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları, anayasa değişikliğiyle ilgili halk oylaması için üç ayrı bölgede oy kullanmaya başladı.
 

Hollanda’da Türkler oy vermeye başladı… Hollanda’da yaşayan Türk seçmenler, Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliğiyle ilgili halk oylaması için sandık başına gitti.

Sabah erken saatlerde Lahey, Amsterdam ve Deventer başkonsolosluk bölgelerindeki seçim merkezlerine gelen vatandaşlar oylarını kullandı.

Hollanda’da yaşayan yaklaşık 250 bin Türk seçmen, 9 Nisan Pazar gününe kadar, hafta içi ve hafta sonu 09.00-21.00 saatleri arasında oy verebilecek.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Türk seçmenler, söz konusu üç bölgeden istedikleri yerde oy kullanabilecek.

Güvenlikten geçerek sandık başına giden seçmenler, kimlik kontrolünün ardından oylarını kullanabiliyor. Oy kullanacak vatandaşların yetkililere T.C. kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanı veya pasaport göstermesi gerekiyor.

11 MART’TA BAKAN KAYA’NIN REFERANDUM BULUŞMASINI ENGELLEMİŞLERDİ

hollanda ile yaşanan krizin haberi… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni vermeyen Hollanda, bu kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya engel oldu. Bakan Kaya’nın bulunduğu konvoyun Hollanda’yı terk ederek Almanya’ya geri dönmesi istendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın programını takip etmek üzere Hollanda’nın Rotterdam kentine giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve Anadolu Ajansı ekibinin bulunduğu araçtakilere Hollanda polisince kimlik kontrolü yapıldı.

ALMANYA’YA GERİ ÇEVİRDİLER

Hollanda polisi, Rotterdam yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunda mola verdikleri sırada bakanlık konvoyundaki bir araç ile içinde Anadolu Ajansı ve TRT ekibinin bulunduğu aracın etrafını sardı. Polis araçta bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

Yaklaşık bir saat süren işlemlerin ardından gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce Hollanda’yı terk ederek Almanya’ya dönmeleri istendi.

Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın konvoyunu durdurdu. Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın konvoyunu durdurduHollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın konvoyunu durdurdu.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracı durduruldu

Hollanda polisi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın konvoyunu durdurdu.Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptal edilmesinin ardından Almanya’dan kara yoluyla Hollanda’ya geçeceğini açıklamıştı.

ROTTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bakan Kaya’nın Rotterdam Başkonsolosluğu’na geleceği haberi üzerine ülkede yaşayan Türkler konsolosluk binası önünde toplanmaya başladı. Ellerinde Türk bayrakları olan kalabalığın artmaması için polis yolları araç ve yaya trafiğine kapattı.

Rotterdam önünde artan kalabalık, sloganlarla eylemlerini sürdürdü.

BAŞKONSOLOS: BAKAN KAYA’NIN YANINA GİTMEME MÜSAADE EDİLMİYOR

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, kendisinin Bakan Kaya’nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

Başkonsolos Ayyıldız, önünde Türklerin, Hollanda’nın kararını protesto ettiği Başkonsolosluk binasının dışına çıktı. Başkonsolosluğun etrafındaki kaldırımın polis barikatlarıyla çevrildiğini gören Ayyıldız, göstericilerin de yanına gidemeden binaya geri döndü.

TÜRK GAZETECİLERE MÜDAHALE

Rotterdam’da eylemleri takip eden Türk gazeteciler, Hollanda polisinin müdahalesiyle karşılaştı. A Haber ekibi, polisin kendilerine müdahalesini canlı aktardı.

​BAKAN KAYA’DAN İLK AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, karşılaştığı engelin ardından yaptığı açıklamada, “Avrupa ülkelerinden özellikle Hollanda’dan savunduklarını söyledikleri demokratik değerlere bir an önce geri dönmelerini istiyoruz. İfade özgürlüğü, hareket, toplanma özgürlüğü şu an bunların hepsini askıya almış durumdalar” dedi.

​BAKAN KAYA’NIN POLİSLE DİYALOGU

Öte yandan Bakan Kaya’nın konvoyu durduran Hollandalı polis memurlarıyla gerçekleştirdiği diyalogun görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Kaya, polisin engellemesinin diplomatik teamüllere aykırı olduğunu söylüyor.

​GÖSTERİCİLERE POLİS MÜDAHALESİ

Hollanda polisi, saatler süren eylemin ardından, Başkonsolosluk binası çevresinde ilan edilen OHAL kapsamında göstericilere müdahalede bulundu. Polis, göstericileri tazyikli su sıkarak dağıttı.

​Polis, göstericileri bölgeden dışarıya sürdü.

HOLLANDA’NIN ENGELİNE TEPKİLER

Hollanda’nın Bakan Kaya’yı engellemesine tepkiler geliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Hollanda’yı ‘faşist ve özgürlük düşmanı’ ilan etti.

AK Parti İstanbul milletvekili Burhan Kuzu da Hollanda hükümetinin Rotterdam Büyükelçiliği çevresinde olağanüstü hale tekabül eden ‘Noodbevel’ ilan etmesini eleştirdi.

​Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da Hollanda hükümetini ‘yanlıştan dönme’ çağrısında bulundu.

​Eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda’nın Kaya’ya yönelik tutumu ‘hasmane, gayrı medeni’ olarak değerlendirdi.

Öte yandan Hollanda eski Dışişleri Bakanı Ben Bot, Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesine ilişkin, “Türk Dışişleri Bakanı’nı kabul etmemek, uçağın iniş izninin iptalinin hiç anlaşılır yanı yok” değerlendirmesinde bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.