İngiliz polisinden terör baskını

Londra’daki terör saldırısı sonucunda dört kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin yaralandığı, yaralılar arasında üç Fransız vatandaşının olduğu belirtildi. Bölge tamamen polis kordonuna alınırken, Westminster Köprüsü ve metro istasyonu kapatıldı.

Londra’da Parlamento binası önünde düzenlenen saldırıda, saldırgana yardım edenlerin peşine düşen İngiliz polisi, Birmingham kentinde 6 noktaya baskın düzenleyerek 7 kişiyi gözaltına aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da İngiliz Parlamentosu “Big Bang” önünde dün terör saldırısı yapıldı. Otomobiliyle köprü üzerindeki yayaları ezdikten sonra bir polisi bıçakla öldüren saldırgan etkisiz hale getirilmişti.  İngiliz polisi saldırıda kullanılan otomobilin Birmingham kentinde kiralandığını ortaya çıkardı. Birmingham’da gece yarısı 6 noktaya operasyon düzenlendi ve 7 kişi gözaltına alındı Saldırganın İngiliz polisi tarafından tanınan bir isim olduğu da iddia ediliyor. İngiliz polisi saldırganın kimliğiyle ilgili detaylı bilgi vermiyor.  İngiliz polisi saldırganının tek başına hareket ettiği ve uluslararası terörizmden etkilenerek saldırıyı gerçekleştirdiği tahmininde bulundu. Saldırıda yaralanan 40 kişi arasında üç polis memuru, birden fazla Fransız öğrenci, iki Romen ve beş Güney Koreli turist de bulunuyor. Saldırıda yaralan Türk olup olmadığı henüz bilinmiyor.

SALDIRGAN İNGİLTERE DOĞUMLU

İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırıya ilişkin Avam Kamarası’nda konuştu. May saldırganın İngiltere doğumlu ve sabıkalı olduğunu açıkladı. May saldırganın radikal düşünceleri nedeniyle daha önce İngiliz istihbaratı MI5 tarafından sorgulandığını da ekledi. May saldırıda biri polis üç kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Kurbanlara başsağlığı dileyen May yaralı iki polisin de durumunun ağır olduğunu belirtti. May yaralılar arasında 12 İngiliz, üç Fransız, iki Romanyalı, dört Güney Koreli, bir Alman, bir Çinli, bir İrlandalı, bir İtalyan ve iki Yunan’ın bulunduğunu söyledi. May saldırının dünyanın her yerindeki özgür insanlara yapılmış bir saldırı olduğunu ifade ederek, amaçlanıldığı gibi demorksinin saşmadığını, parlamentonun görevine devam ettiğini sözlerine ekledi.

MAY: PARLAMENTONUN HEDEF ALINMASI TESADÜF DEĞİL

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra’da gerçekleşen terör saldırısında parlamentonun hedef alınmasının tesadüf olmadığını söyledi. Başkanlık ettiği acil durum toplantısının ardından da başbakanlık ofisi “10 Numara”nın önünde basına açıklamalarda bulunan May olayın ayrıntılarının ortaya çıkmaya devam ettiğini belirtti.  Başbakan May eldeki bilgilere göre Westminster Köprüsü üzerinde saldırganın aracını yayaların üzerine sürmesiyle başladığını, iki kişinin burada öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi. Saldırganın daha sonra parlamentoya koştuğunu, polisler tarafından durdurulduğunu ancak bu esnada bir polisi bıçakladığını anlatan Başbakan May, saldırganın diğer polisler tarafından öldürüldüğünü belirtti.

4 KİŞİ ÖLMÜŞ, 40 KİŞİ YARALANMIŞTI

Biri saldırgan olmak üzere toplamda dört kişinin öldüğü ve 40 kişinin yaralandığı olay sırasında parlamentoda her hafta düzenlenen “Başbakana Sorular” oturumu gerçekleşiyordu. Saldırı sırasında parlamentoda bulunan May, korumalarınca dışarı çıkarılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın