İnşaat Sektöründe Kalıcı Teşviklere İhtiyaç Var

Dünyada ve ülkemizde görülen corona virüs salgınından etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Türkiye’nin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü mevcut koşullar nedeniyle faaliyetlerini sürdürmekte zorlanıyor. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirme oranının yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılmasının sektörü pozitif yönde etkileyecek.

Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya.

Dünya genelinde ve ülkemizde etkili olan corona virüs salgını, birçok sektör gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Yüzlerce işkolunu kapsayarak ekonomiye ve istihdama katkıda bulunan inşaat sektörüne yönelik açıklamalarda bulunan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, konutta peşinatın yüzde 10’a düşürülmesiyle birlikte sektörün kısa vadede de olsa hareketlenebileceğini söyledi. Başta kamu bankaları olmak üzere birçok özel bankanın sektöre destek vermek amacıyla kampanyalar başlattığını ifade eden Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirme oranının yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılmasının özellikle konut sahibi olmak isteyen alt ve orta gelir grubundaki alıcılar için önemli olduğunu düşünüyoruz. Açıklanan bu destek paketi sektörümüzü ve konut ihtiyacı bulunan tüketicileri pozitif yönde etkileyebilecek olsa da hem ülke ekonomimiz hem de sektörümüz için ek düzenlemeler ve kalıcı teşviklerin çok faydalı olacağına inanıyoruz.”

‘’İstanbul konut yatırımlarında ilk sırada’’

Türkiye İstatistik Kurumu Şubat ayı konut satış istatistiklerine göre, yabancılara yönelik konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,6 artış gösterdiğini ifade eden Kaya, konut yatırımlarında ise ilk sırada İstanbul’un yer aldığını vurguladı. Corona virüs salgınıyla birlikte yabancıların taleplerinin de düşüşe geçeceğini belirten Kaya, “Yabancılara konut satışının hem sektörümüze hem de ülke ekonomisine olan katkısını göz ardı etmemek gerekiyor. Küresel çapta olan bu salgının tüm dünyada etkisini yitirmesiyle birlikte yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisinin tekrar artacağına inanıyoruz’’ şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.