Merkez Bankası ihalesini 180 milyon teklifle o şirket kazandı!

İFM Merkez Bankası ihalesinin son oturumu yapıldı. Arsa satış idare payı gelirinde en yüksek teklif 180 milyon TL ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.ş’ den geldi. 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde hayata geçirilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde (İFM) kamu ayağının çalışmaları devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) binası için başlayan ihale sürecinde son oturum gerçekleşti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İhalenin son oturumunda İlk oturuma katılan YDA İnş. San. Ve Tic. A.Ş. ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş.’nin teklif verdiğini söyledi. Merkez Bankası ihalesinin son oturumunu yaptıklarını söyleyen Turan, “İhalemizin son oturumunda YDA inşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.  1 milyar 725 milyon TL, İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş bir milyar 440 milyon TL teklif verdi. Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde en yüksek teklifi ise 180 milyon TL ile İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş yaptı.” dedi.

Bugün yapılan ihalede yüklenicilerden teklif aldıklarını söyleyen Turan, incelemelerin ardından ihaleyi kazanan ilgili yüklenici ile sözleşme imzalayacaklarını söyledi. “Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ’ye verecek.” diyen Turan, Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinde, İntaş Taah. Yapı San. Tic. A.Ş 180 milyon, YDA İnş. San. Ve Tic. A.Ş. 172 milyon 500 bin TL’lik teklif verdiğini ifade etti.

Merkez Bankası Hizmet Binasının 2.bölge 10.parselde yer aldığını, 15 bin 960,61 metrekare ve 55 katlı olup, içerisinde ofis, ticaret alanı, otel yer alacağını, söyleyen Turan, “İnşaatları devam eden SPK ve BDDK binaları ile ihalesini yaptığımız merkez bankası finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek Finans Merkezi Projesinin 768 bin metrekarelik bölümü idaremizce inşa edilecek.” dedi.

Merkezin, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin güçlenmesine katkı sağlayacağını vurgulayan Turan, “Bu sayede ülkemiz, her türlü finansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse, ‘devler liginde’ hak ettiği yerini alacak. Dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla, finans piyasalarını devler ligine hazırlanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.