İnşaatçılar son çeyrekteki faiz indirimini bekliyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörünün 3. çeyreği geçtiğimiz seneye göre daha durağan bir grafik çiziyor.

 

Konut satışlarındaki düşüşler, faizlerin yükselmesi, kurlardaki ve malzeme fiyatlarında yaşanan yükseliş de bu durumları tetikliyor. İnşaatçılar son çeyrekteki bir faiz indiriminin sektöre can suyu olacağını belirtiyor. Böylece 2022 yılı ile beraber yeni projelerin başlaması bekleniyor.

Home Yapı Kurucu Ortağı Nevzat Ülküseven konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Geçtiğimiz yılın Mart ayından itibaren pandeminin en yoğun dönemlerinde, inşaat sektörü olarak büyük sıkıntılar çektik. Sonrasında alınan önlemler ve uygulanan faiz indirimi sektöre hareket getirdi ve yaz aylarından itibaren konut satışlarında önemli bir artış yaşandı. Bu da stoklarda ciddi bir erimeye yol açtı. Bunun neticesinde müteahhitler yeni projelere başladılar ve üretimi artırdılar, sektördeki canlanma 2021 Mart ayında politika faizindeki yükselişle yavaşlamaya başladı.

Bu yıl aynı döneme baktığımızda piyasaların daha durgun olduğunu söyleyebiliriz. Bugün konut fiyatlarının geldiği nokta ve faizlerin yüksekliğinin bu durgunlukta etkisi büyük. Yılın son çeyreğinde yapılacak faiz indirimi 2022 için umut verici olacaktır.”

Özellikle sanayi projelerinin sürdüğüne değinen Home Yapı Kurucu Ortağı Hasan Aksel Yağcıoğlu da, “Maliyetlerin yükselmesinin yanında arsa fiyatlarındaki yüksekliğin de yeni konut projelerini olumsuz etkilediğini söylemeliyim. Müteahhitler yeni projeye başlayıp risk almak istemiyor. Yapılan yatırımın geri dönmesindeki belirsizlik bunun en büyük nedeni. Fabrika projeleri ve villa projelerimiz devam ediyor.

Home Yapı açısından baktığımızda sanayi projelerimiz tüm hızıyla devam ediyor. İhracat yapan sanayicinin kredi bulma kolaylığı bu alanda büyük rahatlık sağlıyor. Kılıç Otomat Fabrikası, Nehir Kağıtçılık Fabrikası devam eden projelerimiz. Villa projesi olarak da Dedemin Konakları ile Gümüşyaka Kurtsan Villaları devam ediyor.

2021 yılını dengede geçirirsek atılacak olumlu ekonomik adımlarla sektörün 2022’ye daha iyi başlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıKira ücretlerine protesto! Üniversite öğrencileri eylemde!
    Sonraki yazıİstanbul’da satılık ve kiralık ev aramalarında artış!