İnşaattaki sıkıntı kime zarar verecek ?

Resmi verilere göre bu yılın ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azaldı. 'İpotekli' konut satışları yüzde 19,9 düştü.

Zaman gazetesinin haberine göre, Uğur Dumankaya şirketlerin, sadece aynı segmentte çok fazla proje üretilmesinden kaynaklı sıkıntı yaşayabileceğini açıkladı. Gelir piramidinin orta ve daha geniş olan alt kısmına hitap edecek projeler üretilmesi gerektiğini ancak bunun zaman alacağını dile getiren Dumankaya, "Burada ekonomi açısından sıkıntı; firmaların fazla arzı. Talebin üzerinde arzı yapmasının firmaları sıkıntıya sokması, firmaların satamaması, firmaların finansal borca, dışarıdan yabancı kaynak kullanıp yani banka kredilerine girmesi ve bunu döndürememesi ve bunun da ekonomiye vereceği zarar. Tüketici açısından bu şey yok, tam tersi fiyatları baskı altında ve daha düşük tutuyor." dedi.

Diğer yandan Türkiye'nin genç nüfusunun sektör açsından önemli bir potansiyel oluşturduğu aktaran Dumankaya, "Türkiye'nin genç bir nüfusu var ve hâlâ talep var. İnsanlar almak istiyorlar. Ama Türkiye'nin gelir seviyesinin biraz daha artması, piramidin sadece sivri tarafından öte şişman olan taraflara hitap edilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"2016'NIN BAZI RİSKLERİ VAR"

Dumankaya olarak bu sene satış hedeflerini 750 milyon liraya çıkardıklarını vurgulayan Uğur Dumankaya, "Eğer 2016'da, 2015 şartlarından daha kötü şartlar olursa tabii satışlarımıza etkisi olur. 
Geçen sene 7 Haziran sonrası Ankara'daki patlama ve 120 vatandaşımızın vefat etmesi dolayısıyla yurtdışı satışlarımız azalmıştı. Normalde satışlar içinde yurtdışının payı yüzde 30 iken, yüzde 20'lere düşmüştü. Bu sene de biraz onun etkilerini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın