İstanbul-Selanik arasına hızlı tren geliyor

İzmir’den Atina ile Ankara arasında havayolu ulaşımının başlayacağının müjdesini veren Davutoğlu, “Dün Avrupa birliği zirvesinden buraya geldik. Son gelişmelerle birlikte Suriye krizini de ele aldık. Öncelikle eş başkanlığını yaptığımız konsey toplantısında dostluk ilişkisinden memnuniyetimizi ifade ediyorum. İki ülke arasında çok önemli iş imkanları var. Ama en önemli unsur dostluk ilişkileridir. Bakanlarımız bundan sonra dostluk köprülerini kuracaklar. Ulaştırma anlamında egenin iki yakasına yatırımlar yapılacak. İzmir ile Selanik arasında feribot seferleri alt yapısı olacak. Selanik ile İstanbul arasında hızlı tren önemli geliştirmek istiyoruz. iki başkent arasında doğrudan havayolu iletişimi olmadığını fark ettik. Türk Hava Yolları ile temas kurduk. Ankara ile Atina arasında ulaşım en kısa sürede başlayacak. Ankara Atina ile Atina Ankara uçakları İzmir’den oluşturduğumuz barış mesajı daha da güçlenecek. Turizm bağlamında ortak turlar dahil kapsamlı iş birliği ile geniş bir potansiyel var. Önümüzdeki yıllarda daha da geliştireceğiz” dedi.

İki ülke arasındaki 6 milyarlık ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkması için imkanları değerlendireceklerini belirten Davutoğlu, “Ticaretimizde 6 milyar dolara yakın olan hacmin 10 milyar dolara çıkmasını istiyoruz. Özellikle karşı yatırımlar bağlamında Yunanlı yatırımcıları ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye ile Yunanistan arasında çok geniş iş imkanları var. İşbirliği alanlarını kültür ve eğitim alanlarında ortak bir tarih yazma konusunda çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

İzmir’e 95 yıl aradan sonra gelen ilk Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na misafirperverliği için teşekkür ederek, İzmir’de ağırlanmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. İzmir’in tarihi bir şehir olduğunu ifade eden Çipras, “Bugün burada İzmir’de, Ege Denizi’ni gören bir balkonda tarihi sorumluluk hissetmekteyim. Bu şehir Kültür kavşağını oluşturmakta, tarihi bir şehir. Birçoğumuzun hafızasında savaşları, göçü hatırlatan bir tarafı da var. Bunlar hepimizin tanıdık olduğu şeyler, bugün de benzer sorunlarla karşı karşıyayız. Ancak İzmir aynı zamanda kozmopolit tarihi bir şehir, halkların barış içinde yaşadıkları bir şehir. Biz bunun için bu konsey toplantısını burada gerçekleştirdik. Bunun anlamı biz bu şehrin hafızalarda olumsuz anılarla anılmasını istemiyoruz. Halklarımız için daha iyi gelecek hazırlamak istiyoruz” dedi.
İkili görüşmeler çerçevesinde ortak bir çok işbirliği kararı aldıklarını kaydeden Çipras, turizm, enerji, doğalgaz boru hatları, demiryolu ve deniz yolu alanında önemli işbirliği anlaşmalarına imza attıklarını vurguladı.

İşte vize muafiyeti

Avrupa ile vize muafiyetinin Haziran ayında başlayacağını belirten Davutoğlu, “Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım” dedi.

Göçmen krizine değinen Yunanistan Başbakanı Çipras, “Dün Sayın Davutoğlu son derece önemli bir öneride bulundu. Temel mantığı organizatörlerin bertaraf edilmesi gerekiyor. Ahlaki boyutuna bakıldığı zaman biz Avrupa’ya geçme hakkı olan organizatörler aracılığıyla hayatlarını tehlikeye atmasını engellemeliyiz. Yasal bir koridordan Avrupa’ya geçmelerini yasal yollardan sağlamalıyız. Bu çerçevede Türkiye’den Avrupa ülkelerine geçmesini sağlamak durumundayız. Önemli bir öneri ve zirvedeki durumu tamamen değiştiren bir öneridir. Bir sonraki zirvede bu sorunu çözmüş olacağız” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.