İstanbul’da 7 milyon konut yenilenmeli

ERA Gayrimenkul Türkiye Gayrimenkul Geliştirme Direktörü Ufuk Şevki, Türkiye için büyük önem arz eden konuların başında kentsel dönüşüm konusunun yer aldığını söyledi. İstanbul’da yenilenmesi gereken 7 milyon civarında yapının olduğunu hatırlatan Şevki,  “Deprem gerçeğiyle yüzleşmek gerekiyor. Depreme hazırlıklı olma konusunda kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor. Bu sürecin hızlı ve sağlıklı şekilde yürütülmesi için bilgili, eğitimli gayrimenkul danışmanlarına ihtiyaç var. Yer değiştirmelere paralel olarak mevcut konut stoklar hızla eriyeceği için satılık ve kiralık gayrimenkul fiyatları yukarı tırmanacak” dedi.

Yeni projelere talep artacak

Özellikle yeni projelere olan talebin daha da artacağına dikkat çeken Şevki, “Çürük yapılar ancak kentsel dönüşüm projeleri ile yenilenebilir. Eğer kentsel dönüşüm süreci tamamlanırsa olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kaybının en aza indirmesi sağlanmış olacak. Bir an önce kentsel dönüşüm konusunda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor” diye konuştu.

“Taraflar haklarını iyi bilmeli”

Kentsel dönüşümün her yönüyle bilinmesi gerektiğini belirten Şevki, bunun da ancak konuyla ilgili yasaları en iyi bilen ve takip eden gayrimenkul danışmanlarıyla sağlanabileceğini ifade etti ve şöyle konuştu: Kentsel dönüşüm konusunda yapacak çok işimiz var. Bu süreçte tarafların haklarını çok iyi bilmesi gerekiyor. Bu da eğitimli gayrimenkul danışmanlarının desteğiyle olabilir. Donanımlı bir gayrimenkul danışmanı yasayı en iyi şekilde bilmeli, gelişmeleri takip edebilmeli ve detayları yorumlayabiliyor olmalı”
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.