İzmir Körfez Geçiş Köprüsü için geri sayım başladı

Yapılan ulaşım projelerinin içinde adından sıkça söz ettiren İzmir Körfez Geçiş Köprüsü için büyük bir çalışma başlatıldı. 

Aylardır yürütülen çalışma sonucunda köprü kısa süre içiresinde hizmete açılacak. 

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu başkanlığında toplanan İl Koordinasyon  Kurulu Toplantısı'na katılan Gönenli, İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Murat Gönenli, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun toplam 405 kilometre  uzunluğunda olduğunu hatırlatarak, projenin yatırım büyüklüğünün ise 6,3 milyar  doları, kamulaştırma maliyetinin ise 2,5 milyar lirayı bulduğunu belirtti.

Projenin, Yalova il sınırları içerisindeki bölümünün 27 kilometre olduğuna işaret eden Gönenli, şunları kaydetti:

"Bu bölüm tamamıyla bitirildi. Bu bölümün trafiğe açılması hususunda bir talimat bekliyoruz.  Yalova'ya yaptığımız yatırım maliyeti 2,6 milyar lira.  536 milyon lira da kamulaştırma bedelimiz var. 530 milyon lirasını ödedik. Yüzde  98 mertebesinde ödeme yapıldı. Projemizin Altınova-Gemlik kesiminde, Yalova'nın  içerisindeki 27 kilometrelik kesim dahil olmak üzere 40 kilometrelik kesimi  trafiğe hazır hale getirildi.

Önümüzdeki 2 aylık süre içerisinde körfez geçişinin  tamamlanması ile birlikte 12,6 kilometrelik bir kesim daha köprüyle beraber  trafiğe açılmaya hazır hale gelecek. Bunun yanı sıra gemlik-Bursa arasındaki 25  kilometrelik kesim de bu sene sonu itibarı ile bitirilecek."

Murat Gönenli, İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'yle ilgili çalışmalara da  değinerek, şu bilgileri verdi:

"Ana işlerimizden olan asma köprüyle ilgili çalışmalar devam ediyor.  Biz kulelerimizi tamamladık. Şu anda tabliye montaj çalışmalarını yapıyoruz. 2  bin 400 metrelik bir kesimin tabliye montajını tamamladık. Bu ay içerisinde kalan  300 metrelik kesimi de tamamlayıp, kaynak, üst yapı ve izolasyon çalışmalarıyla  beraber önümüzdeki 2 aylık süre içerisinde İzmit Körfez geçişi trafiğe açılmış  olacak."

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.