İzmir yatırımcının gözdesi olacak

İzmir ile İstanbul arasındaki mesafeyi 3.5 saate düşürecek olan İzmir-İstanbul Otoyol projesinin yüzde 52'si tamamlandı. Şu ana kadar 11.2 milyar liranın harcandığı projede her geçen gün iki kent biraz daha yaklaşıyor.

İzmir'i kalkındıracak

İzmir-İstanbul Otoyol Projesi, İzmir'i büyütecek proje olarak görülürken, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın girişimleri ile İzmir Körfez Tüp Geçit Projesi'nin hayata geçmesi durumunda kentin çehresi değişecek. Kentin yakın gelecekte gelişerek güçleneceğini belirten İzmir Valisi Mustafa Toprak, "İzmir'e ulaştırma alanında son yıllarda yapılan yatırımlar ile gelişmiş bir ulaşım alt yapısına kavuştu. İzmir yeni projeler ile güçlenecektir" dedi. İzmir ile İstanbul'un karayolu ile 3,5 saate inecek olması kentin ekonomik anlamda söz sahibi olmasını sağlayacak. Ülke ekonomisinin büyük bölümünün oluştuğu Marmara ve Ege Bölgeleri'nin ekonomik canlılığına büyük katkılar sağlaması öngörülüyor.

Ulaşım projeleri artmalı

Vali Toprak, "İzmir son yıllarda ulaştırma alanında gerçekleştirilen yatırım ve hizmetlerle gelişmiş bir ulaşım alt yapısına kavuşturuldu. Kentim hem çevresi ile hem de dünya ile bağlantısı güçlendirildi. Bunu taçlandıracak en önemli proje ise İzmir-İstanbul Otoyol'u oldu. Projenin mali portresi, 6,5 milyon Dolar gibi büyük bir maliyetten oluşmaktadır. Bu haliyle Türkiye'nin en büyük Yap-İşlet-Devret projesi olduğunu biliyoruz. İzmir ve yöresinin eşsiz doğal, kültürel ve tarihi güzellikleri, uygun iklim koşulları, tüm yıla yayılabilen turizm olanakları, konaklama ve ulaşım altyapısı ile birçok turizm için geniş imkânları bulunmaktadır. Turizm alanlarındaki tahsislerin gerçekleşmesiyle birlikte İstanbul ve hinterlandının İzmir'e 3 saat gibi bir mesafeye yakınlaşması İzmir turizmine büyük ivme kazandıracaktır. Serbest bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri ve organize sanayi bölgeleri ile sanayisi güçlenecektir" dedi. 

İzmir şehiriçi ulaşımında oluşan darboğazın aşılmasında entegre ve modern ulaşım projelerine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Vali Toprak " İzmir kent geçişinin bütünlüğünü sağlayacak ve kent içi trafik yoğunluğu azaltılarak trafik güvenliği arttırılacak İzmir Körfez Geçişi Projesi'dir. 12 kilometre uzunluğundaki körfez geçiş projesi 52 kilometrelik çevre yolunu 40 kilometre kısaltacaktır" diye konuştu. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.