İzmir’de emlak piyasasına raylı sistem etkisi

İzmir’in yeni raylı sistemleri, Karşıyaka ve İzmir’de emlak piyasasını hareketlendirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Nisan 2017’de hizmete sunulan Karşıyaka tramvay hattı ve 16 Şubat 2018’de devreye alınan Konak tramvay hattı, kent genelindeki raylı sistem uzunluğunu 180 kilometreye  çıkarırken, tramvay güzergahındaki emlak piyasasını da hareketlendirdi. Gayrimenkul sektörü ile ilgili kapsamlı ve derinlikli analitik bilgiler sunan REIDIN’in İzmir özelinde yaptığı gayrimenkul araştırmasına göre özellikle tramvay hattının geçtiği bölgelerde hem konut satış hem de kira rakamlarında ciddi bir artış olduğu görülüyor.

Şubat ayının en yüksek konut birim fiyatı

Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden başlayıp Halkapınar Aktarma Merkezi’nde sonlanan 19 duraklı ve 12,7 kilometre uzunluğundaki  Konak tramvay hattında, 2018 Şubat ayında en yüksek konut satış birim fiyatının 4.971 TL/metrekare, kira birim fiyatının ise 20,8 TL/metrekare ile fuar tramvay durağı’nı kapsayan bölgede gerçekleştiği gözlemleniyor. Aynı dönemde bu hattaki en düşük konut satış birim fiyatı 2.261 TL/metrekare ile Mithatpaşa Lisesi tramvay durağı’nı kapsayan bölgede, en düşük kira birim fiyatı ise 10,9 TL/metrekare ile Karataş’ta kaydedildi. Konak tramvay hattında konut yatırımı geri dönüş süresi açısından en avantajlı olan bölge 16,6 yıllık geri dönüş süresiyle Köprü bölgesi olurken, en düşük avantaj sunan bölge ise 21,3 yıllık geri dönüş süresiyle Fahrettin Altay oldu.

2018 kira artışında Küçükyalı zirvede

Rapordaki kira artışı verileri değerlendirildiğinde, Konak tramvay güzergahında son 5 yılda en fazla konut kira artışının gerçekleştiği bölgenin yüzde 76,4 ile Valikonağı tramvay durağı bölgesi olduğu ortaya çıkıyor. Son 2 yıl içinde, hat üzerindeki en fazla konut kira artışı yüzde 34,7 ile Köprü Tramvay Durağı bölgesinde gerçekleşti. Son 1 yıllık veriler göz önünde bulundurulduğunda ise hat üzerinde konut kiralarının en fazla arttığı bölge yüzde 17,5 ile Küçükyalı Tramvay Durağı bölgesi oldu.

Fiyatlarının en çok arttığı semt Güzelyalı

Konut satış fiyatları değerlendirildiğinde ise, son 5 yılda Konak tramvay hattı üzerindeki en büyük artışın yüzde 96,5 ile Güzelyalı Tramvay Durağı bölgesinde olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya göre son 2 yıl içinde hat üzerindeki en büyük konut satış fiyat artışı yüzde 47,3 ile Fahrettin Altay tramvay durağı bölgesi, son 1 yılda ise en fazla yüzde 19,4 ile yine Güzelyalı tramvay durağı bölgesinde yaşanmış.

En yüksek fiyat Bilim Müzesi Durağı çevresinde

Alaybey’den başlayıp Mavişehir’de sonlanan 14 duraklı ve 8,8 kilometre uzunluğundaki  Karşıyaka tramvay hattında 2018 Şubat ayında en yüksek konut satış birim fiyatının 4.972 TL/metrekare ile, en yüksek kira birim fiyatının ise 21,8 TL/metrekare ile Bilim Müzesi Durağı’nı kapsayan bölgede gerçekleştiği gözlemleniyor. Karşıyaka tramvay hattında 2018 Şubat ayında en düşük konut satış birim fiyatı 2.891 TL/metrekare ile Alaybey’de, en düşük kira birim fiyatı ise 10,5 TL/metrekare ile Çevre Yolu bölgesinde kaydedildi. Karşıyaka tramvay hattında konut yatırımı geri dönüş süresi açısından en avantajlı olan bölge 17,6 yıllık geri dönüş süresiyle Ataşehir olurken, en düşük avantaj sunan bölge ise 23,0 yıllık geri dönüş süresiyle Yunuslar ve Çevreyolu tramvay durağı bölgeleri oldu.

Kiralar son 5 yılda yüzde 129,2 arttı

Rapordaki kira artışı verileri değerlendirildiğinde, Karşıyaka tramvay güzergahındaki kira artış şampiyonunun Ataşehir tramvay durağı bölgesi olduğu ortaya çıktı. Ataşehir’deki kiralar son 5 yılda yüzde 129,2, son 2 yılda yüzde 64,4, son 1 yılda ise yüzde 25,8 oranında artarak her üç kategoride de, Karşıyaka Tramvay Hattı üzerindeki diğer semtleri geride bıraktı.

En büyük artış Karşıyaka tramvay bölgesinde

Konut satış fiyatları değerlendirildiğinde ise, son 5 yılda Karşıyaka tramvay hattı üzerindeki en büyük artışın yüzde 128,9 ile Karşıyaka tramvay durağı bölgesinde olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya göre son 2 yıl içinde hat üzerindeki en büyük konut satış fiyat artışı yüzde 56 ile yine Karşıyaka Tramvay Durağı bölgesi, son 1 yılda ise en fazla yüzde 26 ile Çevre Yolu Tramvay Durağı bölgesinde yaşanmış.

Fiyatlar artmaya devam edecek

REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand rapor sonuçları ve tramvay hattının emlak piyasasına etkileri hakkında şunları söyledi: “Tramvay hattından bağımsız olarak, İzmir genelindeki 1, 2 ve 5 yıllık kira değişimlerinin sırasıyla yüzde 17, yüzde 32,6 ve yüzde 80,2 olduğu düşünülürse, tramvay hattı gibi önemli bir değişimin kira fiyatlarındaki artışı ne denli etkilediği ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde İzmir genelindeki konut satış fiyatları 1 yılda yüzde 18, 2 yılda yüzde 35 ve 5 yılda yüzde 82,5 oranında artarken, tramvay hattında da yaklaşık oranlarda fiyat artışı yaşanması ulaşım olanaklarının fiyatlar üzerindeki etkisini gözler önüne sermektedir. Ayrıca bir yıl önce hizmete açılan Karşıyaka tramvay hattındaki artışların, henüz bir ay önce kullanıma açılan Konak tramvay hattındaki artışları geride bıraktığı da görülmektedir. Buradan hareketle, Konak hattındaki fiyatların hızla artmaya devam edeceğini ve Karşıyaka hattındaki rakamları yakalayacağını söyleyebiliriz.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.