Kanal İstanbul ve İstanbul Havalimanı arasındaki imar planı onaylandı

İstanbul Havalimanı ile Kanal İstanbul güzergahı arasında bulunan ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik alan için TOKİ’nin hazırladığı imar planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arnavutköy Dursunköy’de yer alan, ‘Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı’ sınırları içinde kalan ve yaklaşık 3 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan arazi ile ilgili olarak, muhtelif parsellerin meri imar planına uygun hale getirilmesi maksadıyla TOKİ’nin hazırladığı imar planı çalışmalarına onay verdi.  Habertürk Gazetesi’nin haberine göre Bakanlığın 31 Ocak 2019 tarihinde onayladığı, İmar Kanunun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulaması ile ilgili planlar 4 Şubat 2019 tarihinde, 30 gün süreyle askıya çıkarıldı. Askı süresi içinde planlara itirazlar gerçekleştirilebilecek.

Bakanlık tarafından yapılan duyuruda, söz konusu arazideki hissedarların isim listesine de açıklandı. Yaklaşık 2 bin 500 hissedarın bulunduğu görülen listede Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile birlikte hissedarlar arasında Emlak Konut GYO, THY Havalimanı Gayrimenkul, İlim Yayma Cemiyeti, Kızılay, İSKİ, bazı inşaat firmaları ve çok sayıda yurttaş yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamada, yeni İstanbul Havalimanı personeli için büyük bir konut projesinin hazırlandığını söylemişti.

TOKİ imar planı Kanal İstanbul projesi ile eş zamanlı yürütülecek

TOKİ imar planı ile ilgili olarak hazırlanan açıklama raporunda, “Kanal projesi ile eş zamanlı yürütülen planlama çalışmaları kapsamında bulunan planlama alanı Kanal İstanbul’un kıyısında kalmaktadır” ifadesi kullanıldı. İstanbul Havaalanının inşasının tamamlanması ile birlikte planlama alanı içerisinde inşa edilecek yerleşme alanlarının İstanbul Havalimanına hizmet etmesi düşünülmektedir. 3. Havalimanının açılması ve Kuzey Marmara Otoyolunun tamamen aktif olması Arnavutköy ilçesinin gelişimi ve Dursunköy Mahallesi’nin gelişimini doğrudan etkileyecektir. İstanbul Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu ile ilçe merkezi arasında ormanlı alanın yer alması ilçe gelişimini planlama alanına doğru yönelmesine sebep olacaktır.  Planlanan alanın yaklaşık yüzde 8’i orman alanından oluşmakta. Orman alanının dışında kalan 2 milyon 556 bin 317 metrekarelik alan konut ve sosyal donatı alanı olarak düzenlenecek. Yapılacak konut blokları 5 katlı olacak’’ bilgileri yer aldı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.