Kapalıçarşı’da restorasyon çalışmaları Mart ayında başlayacak

Tarihi Kapalıçarşı’nın restorasyon projesine bu yıl Mart ayında başlanacak. Yüzde 98’inin özel mülkiyet olduğu Kapalıçarşı’da dükkan sahiplerinin verdiği tahribatlar onarılarak bina güçlendirilecek. Çalışmaların başlayacak olmasıyla akla ilk gelen ‘Kapalıçarşı kapanacak mı?’ sorusuna Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Restorasyon sürecinde dükkanlar kapanmayacak, ticaret etkilenmeyecek” diye cevap verdi.

Restorasyon 10 yıl sürecek

Kapalıçarşı’nın 554 yıllık restorasyon sorununun seçilmiş bir yönetim kurulunun olmamasına bağlayan Demir, 17 Ocak’ta yönetim kurulunun belirlenmesiyle önemli bir sorunun çözüldüğünü belirtti. Demir, “Mart ayının sonuna doğru başlayacak restorasyon sürecinde öncelikle alt yapı sorunu çözülecek. Giderlerin yanı sıra tüm kablolar, klimaların motorları da yerin altına alınacak. Daha sonra çatının onarımına başlanacak” dedi. Restorasyon sürecinde 7/24 vardiya usulüyle yürütülecek çalışmaların ortalama 10 yıl kadar süreceği belirtildi.

Sulukule’nin dönüşümü sona erdi

Kentsel dönüşüm yapılan bölgelerde konut yoğunluğunun artırılmasına karşı olduğunu söyleyen Demir, “Kentsel yenilemeyi ilk yapan belediyeyiz. Sulukule’de kentsel yenileme çalışmaları tamamlandı. Kentsel dönüşüm veya kentsel yenilemede konut yoğunluğunun artırılmasına karşıyım. Bundan dolayı biz 20 binanın bulunduğu bölgede 30 konut inşa etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Mustafa Demir en başarılı belediye başkanı seçildi

Andy-Ar’ın Yerel Yönetimler Performans Araştırmasında Avrupa Yakası’nın en başarılı Belediye Başkanı, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir oldu. Başarının temelinde uyumlu ekip ruhunun yer aldığını vurgulayan Demir, “Uzun yıllar birbirini tanıyan ve derdi Fatih olan ekiple çalışıyoruz. Hizmet anlayışımızın temelinde değerli halkımıza değer katacak projeler üretmektir. Başarının sırrı ise çalışkanlık, halka yakınlık ve dürüstlüktür” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.