Kentsel Dönüşüm Kervanına TEB de Katıldı

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, imza töreninde yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüme toplumun verdiği desteğin yanı sıra finans kuruluşlarının da destek vermesinden dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi de proje kapsamında yeniden yapılması gereken yapıların Türkiye'ye maliyetinin 520 milyar lira civarında olduğunu açıkladı. Mendi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilmiş depreme dayanıksız raporu bulunan yapılarda ikamet eden vatandaşların krediye başvurabileceklerini söyledi.

Danışmanlık Hizmeti de Sunacak

TEB şubelerinden kentsel dönüşümle ilgili danışmanlık hizmetlerini de vereceklerini belirten Mendi, şöyle devam etti: ''Bu noktada kentsel dönüşüm kredisi kapsamında müşterilerden herhangi bir masraf alınmayacağını da belirtmek isterim. Devlet tarafından sunulan faiz desteğine ilave olarak vatandaşlarımız 120 ay vadeye kadar kentsel dönüşüm kredilerini masrafsız kullanabilecekler. Bu projeyle birlikte konut kredisi ödemesini bitiren kişilerden ipotek kaldırma bedeli gibi herhangi bir ücret de almayacağız.'' Bankaların kentsel dönüşümün finansmanında yer almasının kat malikleri için ek bir güven unsuru olduğunu söyleyen Mendi, bunun riskli yapıları yenileyecek müteahhitler için de kolaylık olacağına işaret etti. Mendi, şubeleri aracılığıyla riskli ve hasarlı yapıları yenilemek isteyenlere ve bu işi yapacak firmalara kentsel dönüşüm kredilerini hemen kullandırmayı planladıklarını anlatarak, şunları kaydetti: ''TEB olarak kentsel dönüşüm kredilerinde riskli yapıyı yenileyen müteahhit firmalarla hakediş usulü çalışarak konutların yapım aşamalarını da garanti altına almış olacağız. TEB tarafından sunulan Finansman desteği sayesinde gün geçtikçe daha çok vatandaşın güvenli binalarda oturduğunu bilmek ise kuşkusuz bizler için en büyük motivasyon kaynağı olacak.'' Hayata geçirilen protokolle, riskli alanda yer alan veya riskli alanda yer almamakla birlikte riskli yapı olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş yapıların yeniden inşası, güçlendirilmesi ve riskli Yapı yerine hazır yeni konut edinilmesi maksatlarıyla, hak sahiplerine uygun şartlarda finansal destek sağlanması amaçlanıyor. Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanmak isteyen maliklerin, apartman ortak karar protokolünde yıkım kararı almaları ve müteahhitle anlaşmalarını tamamlamaları gerekecek. TEB, maliklerle müteahhitler arasında yapılan anlaşmaya istinaden, kat maliklerinin müteahhide ödeyecekleri bedelin kredilendirmesi aşamasında devreye girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sağlanacak Faiz desteği ile maliklere uygun koşullarda finansman olanakları sunacak.  

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıNewista Life’ta Doğa Dostu Son 15 Daire
  Sonraki yazıPetrolcü Firmanın İlk Rezidans Projesi Bağcılar’da Yükseliyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın