Kılıçdaroğlu ‘referandum gafı’na açıklama getirdi

  Yeni sistemde Cumhurbaşkanı ile başbakan arasında kriz çıkabileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, tartışma yaratan sözlerine açıklama getirdi. 
  Kılıçdaroğlu, “Yeni sistemde diyelim ki seçimler oldu, bir parti çoğunluğu sağladı parlamentoda. Normalde bugünkü şartlarda onun başkanının başbakan olması lazım. Diyelim ki ilk seçimde yüzde 51’i tutamadı, başkan için ikinci seçime gidiyoruz, yüzde 51’le meclisin çoğunluğu olan partinin değil, bir başka kişi başkan seçildi. Mümkün mü, olabilir. O zaman mecliste çoğunluğu olan partiyle başkan uyumlu çalışabilir mi?” dedi.

  DİYELİM Kİ SEÇİMLER OLDU

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni sistemde başbakan ile cumhurbaşkanının anlaşmayacağı yönündeki açıklamasına ilişkin, “Diyelim ki seçimler oldu, bir parti çoğunluğu sağladı parlamentoda. Normalde bugünkü şartlarda onun başkanının başbakan olması lazım. Diyelim ki ilk seçimde yüzde 51’i tutamadı, başkan için ikinci seçime gidiyoruz, yüzde 51’le meclisin çoğunluğu olan partinin değil, bir başka kişi başkan seçildi. Mümkün mü, olabilir. O zaman mecliste çoğunluğu olan partiyle başkan uyumlu çalışabilir mi?” dedi.

  VATANDAŞ O GAFI HATIRLATTI

  Kılıçdaroğlu, Adapazarı gişelerinde CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent ve partililerce karşılandı.

  Burada, Yakup Çoruh isimli bir vatandaş, Kılıçdaroğlu’na, bir süre önce yaptığı “yeni sistemde başbakan ile cumhurbaşkanının anlaşamayacağı” yönündeki açıklamasına ilişkin, “Oylanacak olan Anayasa’nın 18 maddesinin 8. maddesinde başbakanlığın olmadığını araştırırsanız görürsünüz.” eleştirisinde bulundu.

  ORADAKİ AÇIKLAMA ŞU…

  Kılıçdaroğlu’ndan Atatürk ilkelerini saymasını da isteyen Çoruh’a, “hiç meraklanmayın” yanıtı veren CHP lideri, şunları kaydetti:

  “Oradaki açıklama şu; diyelim ki seçimler oldu, bir parti çoğunluğu sağladı parlamentoda. Normalde bugünkü şartlarda onun başkanının başbakan olması lazım. Diyelim ki ilk seçimde yüzde 51’i tutamadı, başkan için ikinci seçime gidiyoruz, yüzde 51’le meclisin çoğunluğu olan partinin değil, bir başka kişi başkan seçildi. Mümkün mü, olabilir. O zaman mecliste çoğunluğu olan partiyle başkan uyumlu çalışabilir mi?”

  Çoruh da halkın gerekeni yapacağını belirterek, “Bu iş halk oylamasıdır. Yüzde 50’yi geçtikten sonra iş bitmiştir.” dedi.

  Proje Bilgi Formu

  Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
  Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

   Önceki yazıOkçu ve DizaynVip Cenevre Otomobil Fuarı’nda
   Sonraki yazıOkkalar İnşaat Basın Toplantısı
   Yıldıray Gökkaya
   1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

   YORUM YAZIN

   Lütfen yorumunuzu yazın.
   Buraya adınızı yazın