Kiradan daha düşük taksitlerle ev sahibi olma hayali gerçek oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni kredi destek paketinin detayları belli oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yayınlandıkları ortak bildiri ile 4 yeni kredi paketini halka duyurdu.

kredi destek paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde, kamu bankaları normalleşme sürecine geçiş için dört yeni kredi paketini hayata geçirdi. Konut, taşıt, sosyal hayatı destek ve tatil destek olmak üzere 4 yeni kredi paketi devreye alındı. Konut kredi paketinde, Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank vatandaşlara, sıfır ya da ikinci el konut alımlarında geçerli düşük faiz oranlı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan, 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunuyor.

Bankaların açıklamasına göre, bu tarihi imkândan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış; üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Ayrıca kredi kullanımında %10’dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacağı açıklandı. Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkânı sunulacak. İkinci el konutlar içinse azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık %0,74 faiz oranı ile finansman fırsatı sağlanacak.

937 TL’ye ev sahibi olunacak

Örneğin sıfır konut alımında geçerli, 100 bin TL’lik 12 ay ödemesiz döneme sahip, 180 ay vadeli bir kredi kullanımında, 1.019 TL aylık ödeme ile ev sahibi olunabilecek. Eğer 12 ay erteleme olmadan eşit taksit sayısıyla sıfır bir konut almak istenirse, 100 bin TL’lik 12 ay ödemesiz döneme sahip, 180 ay vadeli bir kredi kullanımında taksit sayısı 937 TL gibi bir rakama iniyor. Bu da Türkiye için tarihi bir fırsat demek.

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.