Kiralık konuta talep arttı!

Mayıs ayı emlak verilerine göre Türkiye genelinde ilk kez kiralık konut talebi, satılık konut talebini geride bıraktı. Peki, kiralık eve talep neden bu kadar fazla? Yanıtı haberimizde…

Boş ev çok ancak kiralık ev neredeyse yok. Çünkü pek çok ev sahibi boş kalsa dahi evini kiraya vermiyor, satmaya çalışıyor. Ancak yükselen emlak piyasası nedeniyle evler satılamıyor. Kiralık talebi her geçen gün artıyor.

SATILIK EVLERE NEDEN TALEP AZALDI?

CNN TÜRK’e konuşan Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Alım gücünün bu kadar güç olması insanları kiralığa yönlendirdi. Bu da kira fiyatlarını artırdı. Özellikle depremden sonraki süreçte nisan ayındaki verilere baktığımız zaman satılık ve konut fiyatlarının yüzde 50/50, yani ikisinin de eşit olduğunu görüyoruz. Fakat mayıs ayında dikkat çekici bir şekilde ilk defa kiralık arayanlar yüzde 52 oranında satılık oranlarını geçmiş durumda” dedi.

MÜLK SAHİPLERİ KİRALAMAK YERİNE SATMAK İSTİYOR

Bir evin satılık fiyatıyla kiralık getirisi arasındaki denge sağlanamıyor, ev sahibi alıcı bekliyor. Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Yani düşünün ki gayrimenkulünüzün fiyatı çok ciddi bir şekilde artış sergilerken, 10 milyon TL gibi bir satılık rakamımız olduğunu düşünelim. Fakat kiralık rakamı 3-5 bin liralarda. Yani istemiş olduğu rakamla amortisini etmemesi ve özellikle kira getiri cevabı olmamasından kaynaklanıyor. Ev sahipleri ‘Benim evim boş kalsın’ diyor” ifadelerini kullandı.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıTOKİ, İstanbul dahil 28 ilde 503 arsayı açık artırma ile satacak
    Sonraki yazıTOKİ’nin köy konutları yazlık villa gibi!