Konut fiyatları bu bölgelerde düşebilir

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul’da geçen ay satılık konut fiyatları yüzde 0.60 geriledi. Yıllık artış yüzde 7,28'de kaldı. Türkiye genelinde 68 il, 242 ilçe ve bin 202 mahalleyi kapsayan REIDIN verilerine göre de konut fiyatları mart ayında yüzde 1.16 oranında arttı. TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, fiyatlardaki gerilemenin hem olağan hem de bölgesel nitelik taşıdığını söyledi.

Bunun emlak satışlarının yavaşladığı anlamına gelmemesi gerektiğini vurgulayan Erilkun, “Arz fazlası fiyatlarda seyrelmeye yol açtı. Stoklar da var. Fiyat seyrelmesi, kısa bir geçiş döneminin hızlı yükselişi öncesinde görülen küçük bir dalgalanmadır”dedi. Erilkun, Ümraniye'de yüzde 3, Fikirtepe'de yüzde 34, Bakırköy'de yüzde 7, Bahçelievler'de yüzde 7 ve Zeytinburnu'nda yüzde 6-7 oranında düşüş tahmin edildiğini söyledi.

Emlak Konut kampanyaları

Erilkun şöyle devam etti: “Mart 2017 döneminde 128 bini aşkın konut satıldı ve bunun yüzde 30’u ipotekli satıştır. Geçen yılın Mart ayı rakamı ise 117 bindi. Bu veri zaten emlakta durgunluk olmadığını açıkça gösteriyor. Ayrıca Emlak Konut’un kampanyaları ve damga vergisinin kaldırılması gibi uygulamalarla gayrimenkulün hız kesmesi mümkün değildir. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışlarında da geçen yıla oranla yüzde 11,9’luk artış olması ve 73 bine yakın ikinci el konutun el değiştirmesi de sektörün dinamizmini gösteriyor.”
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.