Konut fiyatları geriliyor! Düşük kredi faiziyle ödeme tutarları ne kadar?

Konut fiyatlarındaki artış hız kesmeye başladı. Kredi faizlerindeki yükseliş konut satışlarını düşürmeye başlarken mevduat ve döviz kurlarındaki yükseliş yatırımları başka yönlere çekmeye devam ediyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de merkeze bir miktar uzak lokasyonlarda 1.5 milyon lira civarında satışa sunulan evler bulunuyor. Birikimi olanların peşin de alabileceği konutlar için hükümetin düşük faizli kredi kampanyası açıklaması da beklentiler dahilinde yer alıyor.

Türkiye’de konuta yatırım yapmak gelenek haline dönüştü. Önceden değerini koruduğu ve kira getirisi için alınan konutlar şimdi yüksek kiralar nedeniyle kira ödememek için alınmaya başlandı.

Küçük birikimi olanlar kredi kullanarak konut alırken yatırıma yönelecek parası olanlar ise peşin alımları tercih ediyor.

Yapılan son düzenleme ile ikinci evini almak isteyenlere alınacak konutun sadece yüzde 22,5’i kadar kredi çıkıyor ve geri kalan kısmını peşin ödemesi gerekiyor. Bunun yanında kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle konut satışlarında durgunluk yaşanmaya başladı. Bu durum da konut piyasasında oluşan balonu bir miktar azalttı ve fiyatlar mecburen düşmeye başladı.

YÜKSEK KİRALAR ÖDEMEYE YARDIMCI OLUYOR

Büyükşehirlerde yatırım amaçlı şehir merkezine uzak olan lokasyonlarda 1+1, 2+1, 10 yaşına kadar site içerisindeki konutlar 1.5 milyon liraya kadar alınabiliyor. Yüksek faizli kredilerin ödenmesine de yardımcı olan kiralar ise ortalama 8.5-10 bin lira arasında değişiyor. Site içinde olmayan konutlara daha uygun fiyatlarla da erişilebiliyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıDepreme karşı güvenli mekânlar için çelik yapılar şart
    Sonraki yazıams OSRAM, NightBreaker LEDve LEDriving yedek lambaları ile verimli ve konforlu bir sürüş sağlıyor