Konut hesabı Ağustosta başlıyor

Vatandaşı konut hayaline bir adım daha yaklaştırmayı hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, 'Konut Hesabı' uygulaması için geri sayım başladı. 26 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayınlanan ve Ağustos sonunda yürürlüğe girecek yönetmelikle birlikte, bankalarda konut hesabı açıp asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20'sine kadar devlet katkısı ödenecek.  Ev alan vatandaşlar bu hesabı açtırırsa 15 bin TL'ye varan oranlarda destek alabilecek. 

Konut Hesabı Nedir?

KONUT Hesabı günlük vadeli olarak açılan ve en az 3 yıl boyunca 250 – 2.500 TL arasında düzenli birikim yapılan mevduat hesabıdır. Devlet desteğinden yararlanmak isteyenlerin en az 3 yıl birikim yaparak ilk evini alması gerekiyor. 2016 yılında belirlenen devlet katkısı tutarları 36-47 ay düzenli birikim yapılması halinde en fazla 13.000 TL,  48-59 ay düzenli birikim yapılması halinde en fazla 14.000 TL, 60 ay düzenli birikim yapılması halinde ise en fazla 15.000 TL olacak. 

Bankalar Yarış Halinde

Akşam gazetesinin haberine göre, vatandaşın tasarrufunu kendilerinde değerlendirmesini hedefleyen bankalar birbirinden avantajlı konut hesapları oluşturuyor. Türk Ekonomi Bankası, TEB Konut Hesabı'nı portföyüne ekleyerek Turuncu hesabı geliştirdi. ING Bank, konut almak üzere birikim yapacak kişilere Turuncu Hesap'ı ek avantajlarla sunacak. ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Barbaros Uygun konut hesabı açan müşterilerine danışmanlık yapacaklarını kaydetti. 

Bankalar  konut almak üzere birikim yapan müşterilerine birikimlerini destekleyici özel faiz oranları sunacak. Banka ayrıca ilerleyen dönemlerde konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerine indirimli kredi imkanları sunacak. Devlet Destekli Konut Hesap'ından yararlanmak isteyen müşteriler yönetmeliğin yürürlüğe gireceği tarihten itibaren TEB şubelerine gelerek, TEB Konut Hesap'ı açtırabilecek. 

Halkbank Konut Hesabı ürünüyle müşterilerine, özel faiz oranları ve diledikleri tutarda ödeme yapma esnekliği sunacak. Ayrıca Konut Hesabı müşterileri, krediyi geri ödeme sıkıntısı çektikleri dönemlerde devlet desteği hakkından mahrum kalmadan yılda 2 defa para çekebilecekler. Uygulamayı yakından takip ettiklerini belirten Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, "6 aydır müşterilerimizden hesaba yönelik başvuru almaya başladık" dedi. 

Avantajlı paketler hazır 

Ziraat Bankası, tasarruf eğilimi olan müşterilerine avantajlı paketler sunacak. Ziraat Bankası Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, henüz konut sahibi olmamış vatandaşları Ziraat Bankası'nda Konut Hesabı açmaya davet etti. 

Konut satışına 2019'da yansıyacak 

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun devlet katkısının konut satışlarına yansımasının en az 3 yıl sonra 2019'da yansıyacağını ifade etti. Konut Hesabı'na ilk defa konut sahibi olmak isteyenlerden ilgi beklediklerini ifade eden Garanti Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, uygulamanın konut edinmek amacıyla peşinat biriktirenleri teşvik ederek piyasayı hareketlendireceğini söyledi. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.