Konut projelerinde sosyal tesislerin önemi…

Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan Konut projelerindeki sosyal tesis özelliklerinin ve diğer özelliklerin geliştikçe insanların yazlığa gitme ve tatil yapma isteklerinin azaldığını belirtti.

Konut projelerindeki sosyal tesis özelliklerinin ve diğer özelliklerin geliştikçe insanların yazlığa gitme ve tatil yapma isteklerinin azaldığını gözlemlediklerini belirten Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan, yapılan konut tercih anketlerinin de bu yöndeki eğilimi kanıtladığını belirtti.

Özellikle çocuklu ailelerin yaz aylarında keyifli vakit geçirdikleri yazlıkları daha az özlemeye başladıklarını belirten Pehlivan şöyle devam etti; “Çocuklar her zaman denizle, havuzla haşır neşir olmayı, açık ve yeşillik alanlarda vakit geçirmeyi sevmişlerdir. Ailelerin de ilk tercihleri çocuklarının mutluluğu ve huzuru olmuştur. Ne var ki yazlıklara ulaşım sorunu, ebeveynlerin iş yoğunlukları uzun süreli tatilleri daha az mümkün kılmaya başlamıştı. Ancak artan konut projeleri buradaki ihtiyacı önemli ölçüde karşılar oldu. Aileler güven içerisinde keyifli bir yaz geçiriyorlar. Bu dönüşümü hem konut tercihi anketlerinde hem de satılık yazlık istatistiklerine baktığımızda daha net görebiliyoruz.”

GYODER’in geçmiş dönemlerde Kayseri’de yaptığı ‘Konut Satın Alma Ve Tüketici Tercihleri Araştırması’ndan örnekler veren Pehlivan, araştırmaya katılanların yüzde 98’inin projelerde güvenlik sistemlerinin olmasının ve yüzde 53’ünün çocuk havuzu olmasının önemi yönünde tercih kullandıklarını ifade etti. Aynı araştırmada yüzde 85 oranında çocuk oyun alanları arayışının ön planda olduğuna dikkat çeken Pehlivan, sözlerini şöyle tamamladı;

“Türkiye’de son yıllarda çok başarılı konut projelerine imza atıldı. Mimari özellikleri olsun, doğayla olan uyumu olsun insanların fiziki ve manevi ihtiyaçlarına hitap eden bu projeler zamanla oturdu. Site içerisindeki komşuluk ilişkileri de gelişince insanlar uzun yıllara dayanan yazlık komşuluklarını bile unutur oldular. Bu trendi öngörerek projelerimizde biz de daha detaycı olmaya başladık. İnsanların kendilerini sürekli tatildeymiş gibi hissedecekleri çalışmalar yapıyoruz. Elbette tatile gittiğinizde ortam değişikliğinin verdiği enerji farklıdır ancak elimizden geldiğince o atmosferi sıcak tutmaya çalışıyoruz.”

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.