Konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 arttı

TÜİK Ocak 2020 satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %55,8 oranında artarak 113 615 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 21 251 konut satışı ve %18,7 ile en yüksek paya sahip oldu.

Türkiye genelinde 2020 Ocak ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %546,1 oranında artış göstererek 42 237 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %37,2 olarak gerçekleşti.
Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %23,3 artarak 3 907 oldu.
Bu verilerden yola çıkarak inşaat sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili görüşleri şöyle:

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

“2020’ye artan satışlar yol gösterecek”

Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2020’ye hızlı başladı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 55.8’lik artış, 2020’nin hareketli bir yıl olacağının sinyalini veriyor. Yola yeni bir faiz indirimi ile başladık. İndirim, kredili satışları ocak ayında yüzde 546.1 seviyesine artırdı. Yabancı yatırımcı satışlarında da yılın henüz başındayken yüzde 23.3’lük bir artış yaşandı. Her şeyden öte; yeni bir döneme, satışlardaki hareketli yapıyı koruyarak büyük bir moral ile başladık. 

Satışlardaki hareketliliğin geçtiğimiz yılın temmuz ayından itibaren sürdüğünü düşünürsek, 7 aydır artan satışların yeni konut ihtiyacını gündeme getireceği çok açık ortada. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz bu dönemde sektörümüze satışlar yol gösterecek. Satışlardaki artışla azalan stokların yerine yenilerinin yapılması noktasında çok önemli fırsatlar bizi bekliyor. Yakın zamanda yaşadığımız deprem felaketi nedeniyle önemi daha da artan kentsel dönüşüm projelerini de bu sürece dâhil edersek, yılın kalan döneminde yeni projeler, yeni ortaklıklar ve fark yaratan konseptleri konuşacağız. 

Özyurtlar Holding olarak,projelerimizin inşaat süreçlerinde ve satışlarımızda hızla ilerliyoruz. Ödül İstanbul projemizin yüzde 80’inin teslimini tamamladık.  Bahaş Holding işbirliğinde, Esenyurt’tainşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin ilk etap teslimlerine yaptık, bu ay 2’nci etap teslimlere başlayacağız. Projenin ticari alanlarının yüzde 80’inin satışını tamamladık. Projeden daire alan yabancı yatırımcılarımız aracılığıyla 120 yabancı yatırımcı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazandı. Ncadde Hayat Residence’ınsatışlarına başladık. Geçtiğimiz aylarda yatırımcılarımıza yönelik “Hemen Tapu, Hemen Teslim” dönemi başlattık. Bu yatırımlarımıza ek olarak, yeni yatırımlarımızla sektörün en büyük oyuncularından biri olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı.

“Sektörümüz adına çok önemli fırsatları yakalayacağımız bir dönemin başındayız”

“Gayrimenkul ve inşaat sektörü, çok önemli sınavlar verdiği 2019 yılının ardından 2020 yılına çok güzel bir başlangıç yaptı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarında gözlenen yüzde 55.8’lik artış, yılın henüz başındayken 2020’nin tamamına ilişkin olumlu bir sinyal veriyor. Yabancı yatırımcı satışlarında da geçtiğimiz yıl yükselen bir grafik sergileyerek yılı yüzde 14.7’lik artışla kapatan sektörümüz, ocak ayında yüzde 23.3’lük artış elde etti. Geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yılın başında da 0.79’a kadar gerileyen faiz indirimlerinin etkisiyle yıla sevindirici rakamlarla başladık. Faiz indiriminin etkisi, kredili satışlara da yansıyor. Geçtiğimiz yılı yüzde 700 seviyesini zorlayan kredili satışlar, ocak ayında yüzde 546.1’e ulaştı.

Geçtiğimiz yılı değerlendirirken, 2020’nin sektörde yeni projelerin, giderek artışa geçen satış rakamlarının konuşulacağı bir yıl olacağını söylemiştim. Bunu da 2019’da artışa geçen satışlarla birlikte stokların giderek azalmasına ve giderek daha çok yeni konut ihtiyacı oluşacağına bağlamıştım. Görüldüğü üzere, satışlardaki artış sürüyor. Bozulan arz- talep dengesi yeniden oluşmaya başladı. Konuyu sadece yerli yatırımcılar açısından değerlendirmemek gerekiyor. Yabancı yatırımcılar, Türkiye’deki fırsatları ve sektördeki gelişim alanlarını keşfetti. Talepler hız kesmiyor aksine giderek yükselişe geçiyor. Önümüzdeki aylar daha yüksek rakamlarla karşılaşacağız. 

Lübnanlı ortağımız ile kurduğumuz BOSS4 Gayrimenkul olarak yem yerli hem de yabancı yatırımcılarımız açısından satışlarımızın dinamik seyrettiği bir dönemin içerisindeyiz. Alya markası altında hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimizin proje ve inşaat çalışmalarına hız kazandırdık. Hem sektörümüz hem de ortaklığımız adına çok önemli fırsatlar yakalayacağımız bir dönemin henüz başındayız. Önümüzdeki aylar, daha yüksek rakamları, büyük ölçekli ortaklık ve projeleri konuşacağız.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su.

“2020 ile sadece yeni bir yıl değil, sektörümüz adına yeni bir dönem başladı” 

“Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 2019’un son çeyreğinde başlayan hareketlilik,2020’de hızını artırarak devam ediyor. Faiz oranlarının yüzde 0,79’a indirilmesi, satışlardaki artışı daha yukarılara taşıdı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarına göre, satışlarda yaşanan yüzde 55.8’lik artış, faiz indiriminin bir yansımasını oluşturuyor. Özellikle kredili satışlardaki yüzde 546.1’lik artış da faiz indiriminin satışlardaki hareketlilikteki üstün rolünü destekliyor. Yine açıklanan rakamlara göre; yabancı yatırımcı oranındaki yüzde 23.3’lük artış, yatırımcıların ülkemize duyduğu güvenin çok açık bir kanıtı niteliğinde.

2020 ile birlikte sektörümüz adına sadece yeni bir yıl değil, yeni bir dönem başladı. Geçtiğimiz yıl temmuzda, faiz indirimiyle birlikte iç piyasada başlayan hareketlilik, ocak ayında faizlerin yüzde 0.79’a çekilmesiyle kalıcılık kazandı. Geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcı satışlarındaki artış da yine yılın ilk ayında kalıcılığını korudu. Geçtiğimiz yıl satışlardaki hareketlilik, stokların azalmasına önemli bir boyut kazandırdı. Dolayısıyla konut ihtiyacımız daha da artıyor. Bu yılın ilk 6 ayında yeni yatırımların olgunlaştığı, yılın kalan döneminde ise lansmanlar ve kampanyalarla dolu bir dönem bekliyoruz. 

Bahaş Holding olarak 2020 yılında, oyuncak ve paslanmaz yapı malzemeleri sektörlerinde yaptığımız yatırımları güçlendirerek özellikle ihracatı arttırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Her iki sektörde de mevcut ihracatımızı en az yüzde 30 artırmayı planlıyoruz. İnşaat ve taahhüt işlerimizde, önümüzde çok sayıda kamu ihalesi var. Bu ihalelere girerek yeni taahhüt projeleri üstlenmeyi hedefliyoruz. Konut alanında geliştirdiğimiz Üsküdar’daki kentsel dönüşüm projemizin çalışmaları devam ediyor. Özyurtlar Holding işbirliğinde, Esenyurt’ta inşa ettiğimiz Meydan Ardıçlı projesinin ilk etap teslimlerine yaptık, 2’nci etap teslimlere bu ay başlayacağız. Ayrıca masamızda İstanbul’un çok güzel ve özel yerlerinde yapmayı planladığımız konut projeleri var, tek tek hepsini değerlendireceğiz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı.

“Sektörümüz 2020’ye çok iyi hazırlandı”

Gayrimenkul ve inşaat sektörü içerisinde bulunduğu 2020 yılına 2019 yılında yaşanan gelişmelerle birlikte çok iyi hazırlandı. TÜİK’in açıkladığı ocak rakamlarına göre; konut satışlarındaki yüzde 55.8’lik, yabancıya satışlardaki yüzde 23.3’lükartış, 2020 için çok olumlu bir sinyal veriyor. Geçtiğimiz yıl başlayan faiz indirimi trendi ocak ayında faizlerin yüzde 0.79’un altına gerilemesiyle yeni bir boyut kazandı. Açıklanan rakamlar, ocak ayında kredili alımların yüzde 546.1’e ulaştığını gösteriyor. Kredili satışlardaki artış, faiz indirimiyle doğrudan orantılı bir seyir izliyor. Faiz indirimi sayesinde yatırımcılarımızla kurduğumuz dostluğu pekiştirme fırsatı bulduk. Özellikle yapımı tamamlanan ya da tamamlanmak üzere olan projelerde yatırımcı ilgili hayli yüksek.

İçerisinde bulunduğumuz yılı 2019 yılından bağımsız olarak değerlendirmemiz mümkün değil. Geçtiğimiz yılın temmuz ayından itibaren satışlarda yaşanan hareketliliğe bağlı olarak yeni konut ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Bu nedenle, sektörümüz adına geçtiğimiz dönemde bozulan arz- talep dengesinin korunduğu, yeni lokasyonların ve yeni konsept projelerin olgunlaştığı bir dönemin başlangıcında olduğumuzu söyleyebiliriz. Yatırımcılara güven sunan, kendi öz sermayesi ve müşteri potansiyeli ile ayakta duran, fark yaratan konseptler geliştiren şirketler, bu dönemde rekabette üstün bir konumda yer alacak. 

İnsay Yapı olarak kamu bankalarının başlattığı faiz indirimine ilk dâhil olan şirketlerden biri olarak, Pendik’te 9 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirdiğimiz 252 konut ve 15 ticari birimden oluşan ‘Ondörtüç Pendik’ projemizin satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürüyoruz. Projemizdeki daireleri, 0.79 faz oranı ve 180 ay vade avantajıyla yatırımcılarımızla buluşturuyoruz. Yatırımcı ile temas kurmak, onların bütçelerine uygun ödeme seçenekleri sunmak gibi satış ve pazarlamaya yönelik faaliyetlerin önemine inanıyoruz. Bu yıl da bu yönde farklı kampanyalarımız sürecek. 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.