Konut sektöründe hareket başladı! Emlak Konut GYO’nun konut çağrısıyla talep patlaması yaşandı!

Emlak Konut GYO’nun, konut talebinin giderilmesi ve fiyatların baskı altına alınması amacıyla orta ve küçük ölçekli yatırımcıya yaptığı ‘Gel, beraber inşa edelim’ çağrısına yoğun talep geldi. Kamu ile ortak proje geliştirmeyi isteyen 200’ü geçen yatırımcıdan başvuru geldi.

Konut piyasasında 2021’in ana gündem maddeleri arz sorunu ve fiyat yükselişleri oldu. Kovid-19 salgını ve yükselen maliyetler sebebiyle konut üreticileri frene basınca talep giderilemedi. Arz sınırlı, talep çok olunca da hem ev fiyatları hem de kiralar hızla yükseldi. Piyasada yaşanan bu sorunların çözülmesi amacıyla kolları sıvayan Emlak Konut GYO, önce üretim hamlesi gerçekleştirdi. Senenin son çeyreğinde 15 bin konutu satışa çıkaracağını duyurarak özel sektöre cesaret veren şirketin ikinci adımı ise ‘Gel, beraber inşa edelim’ çağrısı oldu. Emlak Konut GYO, bu adımla beklemede olan orta ve küçük ölçekli yatırımcıları da harekete geçirdi. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli’nin Aralık’ta gerçekleştirdiği ‘Gel, beraber inşa edelim’ çağrısına talep yoğun oldu.

69 senelik tecrübelerini proje üretmek isteyen geliştiricilerle paylaşmaya hazır olduklarına dikkat çeken Gedikli, “Elinde dönüşüm yapmak veya yeni üretim için projesi, kat karşılığı sözleşmesi veya yapı ruhsatı olan üreticiler bize veya yine bu sektörde faaliyet gösteren iştirakimiz Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi (EPP) şirketimize başvuru yapabilir” diye konuşmuştu. Aradan geçen 1 aylık sürede yoğun ilgi ile karşılaştıklarına vurgu yapan Gedikli, orta ve küçük ölçekli yatırımcıyı harekete geçirmek, üretimi, istihdamı yükseltmek, büyümeye ve ekonomiye katkı sağlamak amacıyla oluşturulacak bu girişimden ve gelen başvurulardan memnunn olduklarını dile getirdi. Gedikli, “Üreten Türkiye için orta ve küçük ölçekli girişimci ile geliştireceğimiz bu projede 200’ü aşkın başvuru sonrası ekiplerimiz sahada inceleme yapmaya başladı. Emlak Konut adına bir sonraki aşamaya geçtiğimizi söyleyebilirim. Proje çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. Ülkemizin ve milletimizin gücüne güveniyor, üretimde sağladığımız istikrarın arkasında duruyoruz” ifadelerini kullandı.

Başvuruların hem Emlak Konut ve EPP Web sitesi, hem de çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirildiğini aktaran Hakan Gedikli, “Kendi projelerimizi yönettiğimiz anlayış ve prensiple, bizim kontrolümüzde ama birlikte yeni konutlar üreteceğiz. Böylece hem inşaatlarımızı devletin gücüyle ve marka değeriyle yapacağız, hem de vatandaşımız kazanacak” dedi.

Emlak Konut GYO, markalı konut üreticileri ile ‘arsa karşılığı gelir paylaşım modeli’ ile ortak proje hayata geçiriyor. Bu çalışmada ise daha küçük yatırımcının da harekete geçmesi planlanıyor. ‘Gel, beraber inşa edelim’ projesi ile hedeflenenler şu şekilde:

– Yeni yatırım için beklemede olan küçük ve orta ölçekli yatırımcıların harekete geçmesiyle üretimdeki yavaşlama sorunu çözüme kavuşacak.

– Konut üretimi hız kazandığında piyasadaki arz-talep dengesi zamanla yerine oturacak.

– Yeni arzın oluşmasıyla fiyatlar baskılanacak.

– Bekleyen kentsel dönüşüm projeleri hızlanacak.

– Projelerde kamu garantisi olması tüketici için avantaj sunulacak. İnşaat kalitesi, zamanında teslimat gibi pek çok noktada güvence sağlanmış olacak.

– Tüketici haricidne yatırımcı için de avantaj gerçekleşecek. Kamunun tecrübesi projelerin daha sağlıklı ilerlemesine, yatırımcının da kazanmasına imkan sunacak.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıArap yatırımcıların gözü Türkiye’deki gayrimenkullerde!
    Sonraki yazıEVİDEA KAPILARINI KUZU EFFECT’TE AÇTI!